Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Відображення в бухгалтерському обліку права постійного користування землею

Фермерське господарство (далі – ФГ) – юридична особа переоформило на себе земельну ділянку, яка знаходилась у постійному користуванні у голови господарства. Тобто тепер така земельна ділянка перебуває у постійному користуванні у юрособи. Розглянемо, як відобразити таку операцію в бухобліку.

СТАТУС ПОСТІЙНОГО КОРИСТУВАННЯ

Для розуміння того, як у бухгалтерському обліку слід відображати отримання права постійного користування землею, спершу нагадаємо, що собою являє таке право.

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Отже, після того як ФГ переоформило на себе право постійного користування землею, у такого ФГ виник певний актив. Який саме актив – пояснює Мінфін у своїх консультаціях (див. листи від 06.03.2009 р. № 31-34000-10-10/6424, від 31.12.2008 р. № 31-34000-10-16/46569 і від 26.03.2008 р. № 31-34000-10- 10/10457). В них Мінфін, посилаючись на п. 5 НП(С)БО 8, стверджує, що право користування земельною ділянкою слід відображати у складі нематеріальних активів (далі – НМА).

Нагадаємо: в зазначеній нормі йдеться про те, що до складу НМА потрапляють в тому числі і права користування майном, наприклад право користування земельною ділянкою відповідно до земельного законодавства, право користування будівлею тощо.

Тому вважаємо, що отримане після переоформлення право постійного користування землею ФГ у своєму обліку має відображати як появу НМА.

Враховуючи це, обліковувати отримане право постійного користування землею слід на субрахунку 122 «Права користування майном» до рахунку 12 «Нематеріальні активи». Адже відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291, на цьому субрахунку обліковують право користування майном, а саме право користування земельною ділянкою, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо.

ФОРМУВАННЯ ВАРТОСТІ НМА

Для того щоб право постійного користування землею поставити на баланс як НМА, потрібно достовірно визначити вартість такого активу (п. 6 НП(С)БО 8).

Порядок формування первісної вартості НМА прописаний в пунктах 11–18 НП(С)БО 8 і залежить від того, як такий актив надійшов на підприємство.

У нашому випадку ми говоримо про безоплатне отримання права постійного користування землею. Тому первісну вартість такого активу слід визначати за правилами, прописаними у п. 13 НП(С)БО 8. А саме, первісною вартістю безоплатно отриманих НМА є їх справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 11 НП(С)БО 8 (мито, непрямі податки, які не підлягають відшкодуванню, та інші витрати, безпосередньо пов’язані з отриманням активу і доведенням його до стану, у якому він придатний для використання за призначенням).

Однак коли йдеться про право користування землею, то такий алгоритм визначення первісної вартості застосувати не вдасться. Адже через те, що право користування землею не можна ні купити, ні обміняти, ні створити – відсутня поточна ринкова вартість (справедлива вартість) такого активу.

З огляду на це, виникає запитання: як провести оцінку такого активу? Адже якщо її провести не вдасться, то виходячи з норми п. 6 НП(С)БО 8 актив не слід визнавати НМА.

Мінфін вважає, що оцінити право постійного користування земельними ділянками для відображення у складі НМА слід за вартістю цього права, визначеною відповідно до Закону України від 12.07.2001 р. № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльності в Україні». Таку думку Мінфін висловив у листі від 06.03.2009 р. № 31-34000-10-10/6424.

Тож ФГ має звернутися до професійного оцінювача, аби той визначив оціночну вартість права постійного користування. Оціночна вартість вказується у звіті про оцінку майна і у висновку про вартість об’єкта оцінки.

До неї (оціночної вартості) слід додати інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням активу до стану, у якому він придатний для використання за призначенням (п. 13 НП(С)БО 8). Тобто первісна вартість складатиметься з оціночної вартості, вартості послуг професійного оцінювача, а також вартості послуг із переоформлення та реєстрації такого права (з голови ФГ на ФГ як юридичну особу).

Далі в консультації ВВЕДЕННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ, СПИСАННЯ НМА З ОБЛІКУ, СПИСАННЯ НМА З ОБЛІКУ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування