У якому розмірі застосовується коефіцієнт, що використовується для розрахунку мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) за 2023 рік?
Відповідно до ст. 381 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) значення коефіцієнта (К) становить 5% (0,05). Проте відповідно до п. 67 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ для розрахунку МПЗ за 2023 рік цей коефіцієнт застосовується із значенням 4% (0,04).
Які податки включаються у зменшення МПЗ?
Для юридичних осіб перелік податків залежить від системи оподаткування, на якій вони знаходяться (на загальній чи на спрощеній).
Незалежно від статусу до загальної суми сплачених податків включаються (пп. 141.9.2, пп. 141.9.4, пп. 170.14.5, п. 177.15, п. 2971 .2, п. 2971 .4, п. 2971 .5 ПКУ):
- ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, які сплачені за придбання товарів у фізичних осіб);
- ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь;
- земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь (у разі його сплати);
- рентна плата за спеціальне використання води (у разі її сплати);
- 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.
Крім цих податків платники єдиного податку до загальної суми сплачених податків включають єдиний податок, а платники податку на прибуток – податок на прибуток.
Земельна ділянка під забудовою. Чи включати її при розрахунку МПЗ?
Ні, не включати.
Відповідно до пп. 14.1.1142 ПКУ МПЗ – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати визначених у ПКУ податків, зборів та платежів, які пов’язані з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.
До сільськогосподарських угідь належать рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги (п. «а» ч. 2 ст. 22 Земельного кодексу України), які, своєю чергою, належать до земель сільськогосподарського призначення.
Земельна ділянка під забудовою входить у категорію «Землі житлової та громадської забудови» та не належить до земель сільськогосподарського призначення (читайте «АгроPRO», 2023, № 22, с. 13).
Інформацію про земельну ділянку, яка використовується сільгосппідприємством, можна отримати з Державного земельного кадастру (далі – ДЗК). Адже крім кадастрового номера, місця розташування, площі тощо він містить відомості про вид використання земельної ділянки в межах певної категорії та склад угідь (ст. 15 Закону України від 07.07.2011 р. № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр», далі – Закон № 3613).
Відомості ДЗК є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених Законом № 3613, та надаються, зокрема, у формі витягів з ДЗК (ст. 38 Закону № 3613).
Платимо орендну плату за землю комунальної власності за земельні ділянки під сільгоспбудівлями. Чи включати 20% цієї орендної плати до переліку податків для порівняння з МПЗ?
Ні, не включати, оскільки такі земельні ділянки не належать до сільськогосподарських угідь.
Далі відповіді на наступні запитання:
- Як отримати Витяг з ДЗК?
- Яку нормативно-грошову оцінку (далі – НГО) земельних ділянок ураховувати для визначення МПЗ?
- Витяги про НГО земельних ділянок отримали в 2019 році. Чи потрібно їх обновляти і якщо так, то через скільки років?
- Як перевіряється НГО?
- Хто звільняється від сплати МПЗ у 2023 році, і яким нормативним документом це має бути підтверджено з позиції податкової?
- Земельна ділянка (сільськогосподарські угіддя) знаходиться в межах селища. Чи потрібно сільгосппідприємству, яке орендує таку ділянку, включати до розрахунку МПЗ?
- Господарство – платник єдиного податку ІV групи сплатило цей податок за ІV квартал 2022 року у грудні 2022 року. Цей податок не було враховано для порівняння з МПЗ за 2022 рік. Чи можна його включити в розрахунок МПЗ 2023 року?
- Якщо сільгосппідприємство єдиний податок за ІV квартал 2023 року по строку до 30 січня 2024 року сплатило у грудні 2023 року, то чи можна суму такого податку урахувати при розрахунку МПЗ за 2023 ріку?
- Договір оренди закінчився 15 листопада 2023 р. і не продовжений. Хто буде платником МПЗ з 16.11.2023 р.?
- Чи нараховується МПЗ по земельним ділянкам, право оренди по яких не зареєстроване у Держреєстрі прав?
- У 2022 році був продовжений договір оренди і зареєстровано право оренди. Але власникам таких ділянок приходять ППР з нарахованим МПЗ. Що робити?
- Якщо фізична особа – власник земельної ділянки, яка не передана в оренду, у 2023 році не отримала від органу ДПС ППР про сплату ПДФО на підставі розрахунку МПЗ, то чи можуть прислати ППР у наступному році?
- Сільгосппідприємство протягом 2023 року перебувало на спрощеній системі оподаткування – у ІІІ групі «єдинників» зі сплатою 2% та у ІV групі. Чи можна ураховувати весь єдиний податок, сплачений протягом 2023 року?
- Сільгосппідприємство подало уточнюючу декларацію з ЄП IV групи за 2022 рік у 2023 році на збільшення і сплатило єдиний податок. Чи можна включати цю суму у загальну суму визначених податків за 2023 рік?
- Укладено один договір оренди на декілька земельних ділянок комунальної власності. Орендна плата визначена в цілому за договором. Як визначити 20% орендної плати по кожній земельній ділянці?
- За умовами договору оренди земельної ділянки у разі смерті орендодавця земельної ділянки підприємство виплачує матеріальну допомогу на його поховання. У 2023 році була виплачена така допомога. Чи враховуються сплачені до бюджету ПДФО та військовий збір з суми такої допомоги при нарахуванні МПЗ?
- У якому розмірі фермерські господарства застосовують коефіцієнт, що використовується при розрахунку МПЗ за 2023 рік?
- Хто повинен сплачувати МПЗ, якщо фермерське господарство використовує розпайовані земельні ділянки членів ФГ без договорів оренди?
- Чи нараховувати МПЗ на землі, отримані головою ФГ (акт на право постійного користування)?
- Чи може фермерське господарство включати ПДФО та військовий збір, утримані з доходів членів господарства від трудової участі, до суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок?
- Фермеру-засновнику у 2023 році виплачені дивіденди, з яких утримані та перераховані до бюджету ПДФО та військовий збір. Чи можна їх включати до загальної суми сплачених податків?
- Які податки ураховуються підприємцем для порівняння з МПЗ?
Ельвіра Ткачова, головний редактор