Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ ЩОДО ВИЗНАЧЕННЯ МІНІМАЛЬНОГО ПОДАТКОВОГО ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

У якому розмірі застосовується коефіцієнт, що використовується для розрахунку мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) за 2023 рік?

Відповідно до ст. 381 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) значення коефіцієнта (К) становить 5% (0,05). Проте відповідно до п. 67 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ для розрахунку МПЗ за 2023 рік цей коефіцієнт застосовується із значенням 4% (0,04).

Які податки включаються у зменшення МПЗ?

Для юридичних осіб перелік податків залежить від системи оподаткування, на якій вони знаходяться (на загальній чи на спрощеній).

Незалежно від статусу до загальної суми сплачених податків включаються (пп. 141.9.2, пп. 141.9.4, пп. 170.14.5, п. 177.15, п. 2971 .2, п. 2971 .4, п. 2971 .5 ПКУ):

Крім цих податків платники єдиного податку до загальної суми сплачених податків включають єдиний податок, а платники податку на прибуток – податок на прибуток.

Земельна ділянка під забудовою. Чи включати її при розрахунку МПЗ?

Ні, не включати.

Відповідно до пп. 14.1.1142 ПКУ МПЗ – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати визначених у ПКУ податків, зборів та платежів, які пов’язані з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

До сільськогосподарських угідь належать рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги (п. «а» ч. 2 ст. 22 Земельного кодексу України), які, своєю чергою, належать до земель сільськогосподарського призначення.

Земельна ділянка під забудовою входить у категорію «Землі житлової та громадської забудови» та не належить до земель сільськогосподарського призначення (читайте «АгроPRO», 2023, № 22, с. 13).

Інформацію про земельну ділянку, яка використовується сільгосппідприємством, можна отримати з Державного земельного кадастру (далі – ДЗК). Адже крім кадастрового номера, місця розташування, площі тощо він містить відомості про вид використання земельної ділянки в межах певної категорії та склад угідь (ст. 15 Закону України від 07.07.2011 р. № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр», далі – Закон № 3613).

Відомості ДЗК є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених Законом № 3613, та надаються, зокрема, у формі витягів з ДЗК (ст. 38 Закону № 3613).

Платимо орендну плату за землю комунальної власності за земельні ділянки під сільгоспбудівлями. Чи включати 20% цієї орендної плати до переліку податків для порівняння з МПЗ?

Ні, не включати, оскільки такі земельні ділянки не належать до сільськогосподарських угідь.

Далі відповіді на наступні запитання:

Ельвіра Ткачова, головний редактор