26 лютого 2024 року відбувся вебінар, на якому розглядалися питання стосовно земельних відносин у фермерському господарстві, що надійшли від наших читачів. Відповіді на них пропонуємо до вашої уваги
Громадянин отримав землю у постійне користування для створення фермерського господарства (далі – ФГ) і зареєстрував господарство. 5 років тому він помер, але ФГ продовжувало користуватися такою земельною ділянкою. Чи можна оформити цю земельну ділянку на ФГ?
Питання переходу до ФГ права постійного користування на земельні ділянки, надані фізичній особі для створення ФГ, висвітлено у постановах Великої Палати Верховного Суду (далі – ВП ВС) від 23.06.2020 р. № 179/1043/16-ц (провадження № 14-63цс20), від 23.06.2020 р. № 922/989/18 (провадження № 12- 205гс19) тощо.
З аналізу ст.ст. 20, 22, 23 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973) ВП ВС виснувала:
➨ право постійного користування земельною ділянкою не припиняється зі смертю фізичної особи, якій було надано таке право, незалежно від цільового призначення відповідної ділянки;
➨ з моменту державної реєстрації ФГ як юридичної особи право постійного користування земельною ділянкою, яку отримав засновник, переходить до цього господарства. Тому в такій ситуації зазначене право не може бути об’єктом спадкування, а постійним користувачем вказаної ділянки після смерті засновника залишається ФГ;
➨ право постійного користування земельною ділянкою, яку отримав для ведення ФГ його засновник, може бути об’єктом спадкування, якщо зазначена особа до її смерті не змогла створити (зареєструвати) ФГ. У такому разі право постійного користування зазначеною ділянкою входить до складу спадщини та може бути успадкованим лише для мети, для якої це право отримав спадкодавець (створення ФГ).
Мін’юст у листі від 06.08.2021 р. № 61734/8.4.3/32-21 «Щодо державної реєстрації переходу права користування на земельні ділянки від засновника до фермерського господарства» зауважив, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Обов’язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах ВС, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права (ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України від 02.06.2016 р. № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів»).
Отже, державний реєстратор при проведенні реєстраційних дій має керуватися не лише загальним та спеціальним законодавством, а й практикою ВС.
Виходячи з викладеного, Мін’юст виснував, що для державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою за ФГ (у тому числі у разі смерті засновника, якому надавалася в користування земельна ділянка) подається документ, що підтверджує набуття засновником такого ФГ права постійного користування.
Зважаючи на те, що нині реєстрація прав відбувається за заявочним принципом, для перереєстрації права постійного користування з фізичної особи на ФГ необхідно звернутися до державного реєстратора, подати йому заяву та державний акт на право постійного користування. Після цього державний реєстратор має зареєструвати право постійного користування за ФГ.
Чи може фермер, який викупив земельну ділянку, надану йому на праві постійного користування для ведення ФГ, продати її юридичній особі – ФГ?
Дійсно, громадянин, який володіє земельною ділянкою на праві постійного користування, має право викупити її без проведення земельних торгів та з розстроченням платежу (п. 61 Перехідних положень Земельного кодексу України, далі – ЗКУ).
У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності на неї переходить до покупця після сплати першого платежу. Однак при цьому встановлюється заборона на продаж або інше відчуження та надання у користування такої земельної ділянки (крім надання у користування ФГ) до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу.
Отже, якщо:
• фермер викупив земельну ділянку без розстрочення платежу – він може нею розпоряджатись на власний розсуд, в т. ч. продати господарству;
• фермер викупив земельну ділянку з розстроченням платежу – він не може її продати (до виплати суми в повному розмірі), але може використовувати її самостійно або надати в користування (оренду, емфітевзис) ФГ, членом якого він є.
При цьому господарство має відповідати вимогам, встановленим ст. 130 ЗКУ для покупця землі-юридичної особи (мати у власності не більше 10 000 га, підтвердити легальність походження коштів тощо).
Далі читайте відповіді на наступні запитання:
- ФГ у лютому 2024 року уклало договір оренди на невитребувані землі на один рік. Чи припиниться автоматично право оренди таких ділянок/паїв 01.01.2025 р.?
- Чи можна продати корпоративні права ФГ (за умови наявності складеного капіталу) третій фізичній особі?
- Чи можуть члени ФГ розпаювати землю, надану в користування для створення такого ФГ?
- ФГ не використовує раніше орендовану земельну ділянку, але договір оренди цієї земельної ділянки не припинено. Чи враховувати таку земельну ділянку при складанні декларації з єдиного податку IV групи?
- ФГ має укладений та зареєстрований в Держреєстрі прав договір оренди земельної ділянки, але власник цієї ділянки з 2023 року використовує її самостійно. Які мають бути дії господарства?
- Фізична особа у 2010 році отримала в оренду земельну ділянку для ведення ФГ. Фактично ділянка використовувалась ФГ, яке створено у 2008 р. і членом якого є фізична особа, проте документально передача земельної ділянки у користування ФГ не оформлювалась. Чи може ТОВ отримати у суборенду (за згодою громади – власника землі) таку земельну ділянку?
- ФГ має намір укласти з ТОВ договір суборенди земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення ФГ. Чи не вважатиметься така суборенда нецільовим використанням землі?
- Чи можна під час воєнного стану виділити пай в натурі?
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора