Ситуація розглянута на прохання фермерського господарства із Херсонської оласті.
ТОВ «А» має кредиторську заборгованість у сумі 360 тис. грн (у т. ч. ПДВ – 60 000 грн) за поставлену сільгосппродукцію перед ФГ, а ФГ має кредиторську заборгованість перед ТОВ «Б» за отримане насіння у сумі 390 тис. грн (у т. ч. ПДВ – 65 000 грн). ТОВ «А» відмовляється сплачувати заборгованість ФГ через те, що його місцезнаходженням є тимчасово окупована територія. Натомість ТОВ «Б» не побоюється співпраці з ФГ, а навпаки – наполягає на сплаті боргу. Як вирішити таку проблему?
В українському законодавстві немає заборони співпраці з підприємствами, що розташовані, зокрема, у Херсонській області (читайте на с.14 цього номера). Проте враховуючи небажання ТОВ «А» перераховувати гроші напряму ФГ, вважаємо, що в такій ситуації проблему можна вирішити шляхом укладання договору про відступлення права вимоги (аби не звертатися до суду). Відступлення права вимоги – досить простий механізм, який здатен вирішити цілу низку організаційних та фінансових проблем, але недостатньо поширений через необізнаність суб’єктів господарювання з його нюансами. Тож далі проаналізуємо, як сільгосппідприємству скористатись ним.
ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ УКЛАДАННЯ ДОГОВОРУ
ЗАКОНОДАВЧЕ РЕГУЛЮВАННЯ
Питанню відступлення права вимоги присвячені ст. ст. 513–519 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Нотатка
Кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: 1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); 2) правонаступництва; 3) виконання обов’язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); 4) виконання обов’язку боржника третьою особою.
Ч. 1 ст. 512 ЦКУ
На практиці за допомогою цього механізму можна:
• розрахуватися по грошових зобов’язаннях не грошима, а передачею боргу;
• отримати грошові кошти певним суб’єктом господарювання через іншу особу;
• вирішити проблеми небажаної співпраці з певним контрагентом з тих чи інших причин;
• в разі небажання займатись тяганиною стягнення боргу та готовності отримати меншу суму, але без «головного болю».
Той, хто передає свої права, називається первісним кредитором, а той, хто їх отримує – новим кредитором.
УМОВИ ДЛЯ УКЛАДАННЯ ДОГОВОРУ
Проаналізуємо вимоги та умови для укладання договору про відступлення права вимоги, встановлені нормами ЦКУ (див. зразок договору в кінці консультації).
➊ За таким договором можна передати право вимоги за зобов’язаннями як грошовими, так і негрошовими. Наприклад, суб’єкт господарювання «1» замовив у суб’єкта господарювання «2» тонну пшениці, але товар не отримав. Суб’єкт господарювання «1» може передати право отримання товару суб’єкту господарювання «3».
Звичайно, найбільш поширеними є випадки, коли відступлення права вимоги відбувається щодо грошових зобов’язань.
Не можуть передаватись за договором про відступлення права вимоги лише права вимоги за тими зобов’язаннями, які нерозривно пов’язані з особою кредитора (зокрема, вимоги у зобов’язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю) (ст. 515 ЦКУ).
➋ Законом визначена форма договору про відступлення права вимоги.
Нотатка
Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні, яке виникло на підставі правочину, що підлягає державній реєстрації, має бути зареєстрований в порядку, встановленому для реєстрації цього правочину, якщо інше не встановлено законом.
Ст. 513 ЦКУ
Тобто якщо основний договір (між суб’єктами «1» та «2») укладено в письмовій формі, то і договір відступлення права вимоги (суб’єкту «3») має укладатись в письмовій формі. Щодо необхідності нотаріально посвідчувати договір про відступлення права вимоги у випадках, коли основний договір був посвідчений нотаріально, існують різні точки зору (як на користь обов’язковості такого посвідчення, так і проти). Вважаємо доцільним у такому випадку договір про відступлення права вимоги також посвідчувати нотаріально.
➌ В договорі має бути прямо прописано, які саме права вимоги переходять до нового кредитора. Якщо первісний кредитор, який має право на отримання оплати від покупця своєї продукції, бажає передати це право третій особі, то в договорі необхідно прописати, що це означає. Наприклад, новий кредитор може вимагати у боржника лише погашення основного боргу чи він також може вимагати сплати неустойки за порушення грошового зобов’язання, річних та інфляційних втрат.
Крім того, за договором про відступлення права вимоги можна передати лише ті права, які існують на момент укладення договору, і не можна передати ті, які лише виникнуть у майбутньому, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 ЦКУ). Відповідно, якщо необхідно передати права, які виникнуть в майбутньому (наприклад, права вимоги оплати за товар, поставлений з відстрочкою оплати, якщо строк оплати ще не настав), то в договорі про відступлення права вимоги слід прямо зазначити про це (що передаються права вимоги оплати за товар, коли настане строк оплати за нього). «За замовчуванням» передадуться лише ті права, які вже існують на момент укладення договору.
➍ За загальним правилом, згода боржника на відступлення права вимоги не вимагається (ст. 516 ЦКУ). Однак в основному договорі може бути умова про те, що відступлення права вимоги за цим договором без згоди боржника не допускається. В такому випадку необхідно:
• або укладати трьохсторонній договір (первісний кредитор, новий кредитор та боржник);
• або ж отримувати від боржника письмову згоду на укладення договору про відступлення права вимоги.
➎ Первісний кредитор має передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Вони знадобляться новому кредиторові, наприклад, якщо доведеться звертатися до суду із позовом до боржника.
Рекомендація: в договорі доцільно зазначити про передачу необхідних документів та порядок такої передачі (за актом приймання-передачі з детальним переліком документів). Первісному кредитору доцільно залишати собі засвідчені копії таких документів.
➏ Договір про відступлення права вимоги може бути як оплатним, так і безоплатним, але про це обов’язково має бути зазначено в договорі. Якщо договір є оплатним, зовсім не обов’язково, аби первісний кредитор отримав від нового кредитора суму, еквівалентну вартості переданого зобов’язання.
Наприклад, підприємство «1» передає підприємству «2» право вимагати від підприємства «3» оплату за договором поставки в сумі 1 млн грн, а підприємство «2» сплачує за це підприємству «1» суму в 700 тис. грн. Тобто фактично підприємство «1» отримає 700 тис. грн, а підприємство «2» – право вимагати від підприємства «3» 1 млн грн (при цьому воно може і не отримати ці кошти, бо ризики несплати заборгованості боржником переходять до нового кредитора).
СИТУАЦІЯ НАШОГО ПЕРЕДПЛАТНИКА-ФГ, ЩО РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ НА ПОЧАТКУ СТАТТІ, ВИРІШУЄТЬСЯ ТАК.
ТОВ «Б» та ФГ можуть укласти оплатний договір про відступлення права вимоги, за яким ФГ передає ТОВ «Б» право вимагати від ТОВ «А» сплатити суму заборгованості перед ним, а ТОВ «Б» зобов’язується сплатити ФГ за це 360 тис. грн.
Внаслідок цього ФГ буде винне ТОВ «Б» 390 тис. грн (борг, про який написано в умові), а ТОВ «Б» винне ФГ 360 тис. грн як оплату за договором про відступлення права вимоги. В такій ситуації сторони мають також підписати акт про зарахування зустрічних однорідних вимог в сумі 360 тис. грн. Внаслідок укладення такого договору відступлення права вимоги та підписання акту ФГ має сплатити ТОВ «Б» 30 000 грн (390 000 – 360 000 = 30 000), а ТОВ «А» буде винне 360 тис. грн новому кредитору – ТОВ «Б».
Порядок оплати сторони визначають на свій розсуд, наприклад, можуть передбачити відстрочення платежу.
➐ Після укладення договору про відступлення права вимоги необхідно повідомити про це боржника в письмовій формі. Адже боржник має право не виконувати зобов’язання перед новим кредитором до надання йому доказів переходу права вимоги (ст. 517 ЦКУ).
Законодавство не вимагає направлення боржникові копії договору про відступлення права вимоги, достатньо направити листа з повідомленням про вручення та описом вкладення.
Неповідомлення боржника не тягне за собою недійсність договору, а виконання зобов’язання боржником вважатиметься належним.
Рекомендація: після укладення договору про відступлення права вимоги первісному кредитору доцільно направити боржникові повідомлення про відступлення права вимоги разом із засвідченою копією такого договору.
➑ Зверніть увагу, що з укладенням договору про відступлення права вимоги ризики невиконання боржником зобов’язань лягають на нового кредитора. Тобто, наприклад, якщо боржник виявився банкрутом, то у нового кредитора не повинно бути претензій до первісного кредитора.
Дар’я Тарасенко, адвокатка