Питання постановки жінок на військовий облік військовозобов’язаних (далі – військовий облік) постало ще восени 2021 року, коли вперше Міноборони було оголошено, що жінки ледве не всіх спеціальностей/професій мають стати на військовий облік.
Відтоді строк постановки на облік, перелік спеціальностей/професій та добровільність/обов’язковість постановки на військовий облік жінок декілька разів змінювались. Тож з’ясуємо, яким є порядок постановки на військовий облік жінок сьогодні.
Наказом Міноборони від 07.02.2022 р. № 35 зобов’язано забезпечити з 01.10.2023 р. взяття жінок на військовий облік згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних (далі – Перелік спеціальностей та/або професій).
Законом України від 25.03.1992 р. № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі – Закон № 2232) визначено правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв’язку з виконанням ними конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України та загальні засади проходження в Україні військової служби.
НОТАТКА
Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.
Ч. 11 ст. 1 Закону № 2232 в редакції, що діє з 26.10.2022 р.
Тож станом на сьогодні жінки мають обовʼязок стати на військовий облік, якщо вони відповідають одночасно таким умовам:
➤ закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність;
➤ не досягли віку 60 років;
➤ придатні до проходження військової служби за станом здоровʼя.
Зверніть увагу, що визначальним є саме факт здобуття відповідної освіти.
Тобто якщо жінка має медичну або фармацевтичну освіту і відповідає іншим наведеним критеріям – вона повинна стати на військовий облік незалежно від того, чи має досвід роботи за спеціальністю, чи працює зараз за спеціальністю тощо.
Жінки, які отримали освіту за іншими спеціальностями та мають професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, стають на військовий облік виключно за своїм бажанням.
Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік, затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 р. № 313 в редакції наказу Міноборони від 07.02.2022 р. № 35.
Повторимось: нехай назва Переліку вас не лякає! Наявність вашої спеціальності або професії у цьому Переліку не означає обовʼязок стати на військовий облік, а означає лише право стати на військовий облік за бажанням.
Нагадаємо, що до Переліку спеціальностей та/або професій увійшли 14 категорій спеціальностей і 7 категорій професій. Наведемо деякі спеціальності, які увійшли до цього Переліку і які, ймовірно, можуть мати працівниці сільгосппідприємств:
➤ хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
➤ технологія виробництва і переробки продукції тваринництва;
➤ технології медичної діагностики та лікування;
➤ ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна;
➤ облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
➤ видавництво та поліграфія;
➤ психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.
Спеціальність визначається освітою. Тобто жінки, у яких в документі про освіту зазначена одна з перелічених у Переліку спеціальностей, можуть стати на військовий облік за власним бажанням.
Крім спеціальностей, в Переліку спеціальностей та/або професій зазначені, зокрема, такі професії:
• професіонали в галузі ветеринарної медицини, ветеринари, асистенти ветеринарів, допоміжний персонал у галузі ветеринарії;
• менеджери (управителі) на пошті та зв’язку, службовці, що зайняті на пошті та подібними роботами;
• кухарі;
• перекладачі та усні перекладачі.
Професія визначається займаною посадою. Кожна посада, на яку приймається працівник, належить до тієї чи іншої професії відповідно до Державного класифікатора професій ДК 003:2010.
ВИСНОВОК
• жінки, які мають фармацевтичну/медичну освіту, зобов’язані перебувати на військовому обліку;
• жінки, які мають зазначені вище професію/спеціальність (не фармацевтичну/медичну), з 01.10.2023 р. можуть стати на військовий облік за бажанням.
Далі в консультації ЯКА ПОСЛІДОВНІСТЬ ДІЙ ЖІНКИ, ЩО ЗОБОВ’ЯЗАНА СТАТИ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК?
ЧИ ВІДПРАВЛЯТЬ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНУ ЖІНКУ НА ФРОНТ?
Дар’я Тарасенко, адвокатка