Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Виробництво виноматеріалів та вина: ліцензії, податки, бухоблік

Ситуація

Сільгосппідприємство із власно вирощеного винограду планує виробляти виноматеріали. Частину з них продаватиме підприємствам вторинного виноробства, а іншу частину – використовуватиме для виробництва власного вина. Вино реалізовуватиметься як оптом, так і вроздріб (у власному магазині).

1. Які потрібні ліцензії для такої діяльності та яка їх вартість?

2. На якій системі оподаткування доцільно перебувати підприємству?

3. Коли та як нараховувати акцизний податок?

4. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?

ЛІЦЕНЗУВАННЯ

Закон України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) визначає три види ліцензій щодо алкогольних напоїв, а саме:

➤ на їх виробництво;

➤ на оптову торгівлю;

➤ на роздрібну торгівлю.

НОТАТКА

Алкогольні напої – продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5% об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5% об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Ст. 1 Закону № 481

І виноматеріали, і вино є алкогольними напоями, адже вони зазвичай класифікуються у товарній категорії 2204 за УКТ ЗЕД. Отже, для їх виробництва та реалізації необхідні ліцензії.

Ліцензія на виробництво алкогольних напоїв видається суб’єктам господарювання, які на момент подання заяви про видачу ліцензії володіють та/або користуються приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва алкогольних напоїв. При цьому використання таких приміщень та обладнання має здійснювати тільки один суб’єкт господарювання (ст. 3 Закону № 481).

Ліцензія видається після проведення атестації суб’єкта господарювання – виробничих цехів, дільниць, лабораторій та інших структурних підрозділів, які здійснюють виробництво і контроль за виробництвом алкогольних напоїв (ст. 8 Закону № 481). Порядок проведення атестації виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів затверджено наказом Держстандарту України від 29.02.1996 р. № 85.

Для малих виробництв виноробної продукції передбачено дещо простіший порядок отримання ліцензії. Їм не потрібно проходити атестацію виробництва. Натомість вони мають подати Декларацію відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції вимогам законодавства в обласне управління Держпродспоживслужби. Форма Декларації відповідності та порядок її подання затверджені постановою КМУ від 03.10.2018 р. № 823.

НОТАТКА

Малі виробництва виноробної продукції – суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють за повним технологічним циклом виробництво та розлив у споживчу тару алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), що не перевищує 10000 декалітрів за календарний рік, з виноматеріалів власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених та/або придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження.

Ст. 1 Закону № 481

Після проходження атестації (для великих виробництв) або подання Декларації відповідності (для малих виробництв) з метою отримання ліцензії на виробництво алкогольних напоїв слід подати до ДПС України такі документи:

➊ заяву (довільної форми);

➋ копії засновницьких документів;

➌ атестат виробництва (для великих виробництв) або зареєстровану Декларацію відповідності (для малих виробництв виноробної продукції);

➍ договір з акредитованою відповідно до законодавства лабораторією (у разі відсутності власної акредитованої лабораторії);

➎ документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (наразі вона становить 780 грн).

Документи подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально.

Далі виникає питання: чи потрібно виробникам отримувати ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю для подальшої реалізації власно виробленої продукції (виноматеріалів та вина)?

Читайте далі...

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування