Три особи планують створення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ). Передбачається, що кожен з учасників здійснює вклад у статутний капітал ТОВ у негрошовій формі:
➤ перший – землею і виробничими спорудами;
➤ другий – технологічною лінією;
➤ третій – технікою і автомобілями.
Згодом учасники новоствореного ТОВ планують продати свої корпоративні права резиденту – юридичній особі.
У потенційних учасників ТОВ виникають питання:
- Чи можливо створити ТОВ, вклади до статутного капіталу якого здійснюються у негрошовій формі? І якщо це можливо, то який порядок внесення вкладу до статутного капіталу у негрошовій формі?
- Чи виникають податкові зобов’язання в момент продажу корпоративних прав на ТОВ і якщо виникають, то в якому розмірі?
Чи можливо створити ТОВ, вклади до статутного капіталу якого здійснюються у негрошовій формі? Який порядок внесення такого вкладу?
Правовий статус ТОВ, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначаються Законом України від 06.02.2018 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275).
НОТАТКА
Вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом.
Ч. 1 ст. 13 Закону № 2275
Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства.
Ч. 3 ст. 13 Закону № 2275
Тобто вкладом учасника у статутний капітал можуть бути, зокрема, нерухоме майно або транспортні засоби, як вказано у питанні. Такий вклад повинен обов’язково мати грошову оцінку у гривні, яка зазначається у протоколі про створення ТОВ (див. зразок 1).
Однак ані Закон № 2275, ані інші закони та підзаконні акти не зобов’язують засновників ТОВ проводити незалежну, експертну або будь-яку іншу оцінку своїх вкладів у негрошовій формі третіми особами.
Єдиною умовою, встановленою Законом № 2275, є те, що така грошова оцінка повинна бути затверджена одностайним рішенням усіх засновників, тобто всі засновники повинні бути згодні з розміром грошової оцінки своїх вкладів, і відповідно, погоджуватися з розподілом часток.
Разом з тим проведення експертної оцінки вкладу не заборонено законодавством, і учасники можуть замовити відповідну оцінку у профільного спеціаліста та провести експертну оцінку вкладу у негрошовій формі.
Проте у будь-якому разі саме учасники/засновники затверджують розмір такої грошової оцінки вкладу у статутний капітал ТОВ.
Експерт або інша особа, яка буде оцінювати майно, надає послугу, яка оплачується, а тому будь-яких прав увійти до складу учасників ТОВ він не має.
Тобто грошова оцінка затверджується у протоколі загальних зборів і потім, зокрема, на підставі цього протоколу, державний реєстратор вносить відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Також у статуті товариства можна відобразити розподіл часток учасників. Вказувати, яке саме майно вноситься до статутного капіталу товариства, у статуті не потрібно.
Після реєстрації ТОВ в ЄДР безпосередньо майно передається у власність ТОВ на підставі відповідного акта приймання-передачі (див. зразок 2). Якщо передається майно, яке підлягає обов’язковій державній реєстрації (земельні ділянки, квартири, будинки, транспортні засоби тощо), то підписи засновників на актах приймання-передачі такого майна підлягають нотаріальному посвідченню. Після реєстрації ТОВ передане майно має бути зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за новим власником – ТОВ.
ПІДСУМКИ:
1. Вкладом у статутний капітал ТОВ можуть бути нерухоме майно та транспортнізасоби (вклад у негрошовій формі).
2. Такий вклад обов’язково повинен мати грошову оцінку (у гривні).
3. Грошову оцінку вкладу у негрошовій формі затверджують засновники ТОВ при його створенні своїм одностайним рішенням, яке відображається у протоколі загальних збо- рів. Оцінка експерта не вимагається. Однак учасники можуть звернутись до експерта для оцінки своїх вкладів у негрошовій формі.
Далі в консультації відповідь на запитання: Чи виникають податкові зобов’язання в момент продажу корпоративних прав на ТОВ і якщо виникають, то в якому розмірі?
Ілля Менчак, юрист