Законом України від 15.08.2022 р. № 2520-ІХ (набрав чинності 03.09.2022 р.) було внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Розглянемо їх.
➊ Якщо неприбуткова організація залучає до своєї діяльності волонтерів (на підставі договору про провадження волонтерської діяльності), то до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу таких волонтерів не включаються (пп. 165.1.64, пп. 165.1.65 ПКУ):
➙ кошти або вартість майна (послуг), що надаються такому волонтеру на проведення його медичного огляду та вакцинації, інших лікувально-профілактичних заходів, які необхідні для здійснення ним діяльності;
➙ суми відшкодування документально підтверджених витрат, пов’язаних з наданням волонтерської допомоги, у розмірі та відповідно до переліку, що передбачені ст. 11 Закону України від 19.04.2011 р. № 3236-VI «Про волонтерську діяльність» (йдеться про витрати на проїзд, на відкриття віз, проживання тощо).
➋ У 2022 та 2023 роках не оподатковуються доходи, отримані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів платником податків та членами його сім’ї першого ступеня споріднення як особами, які постраждали внаслідок збройної агресії рф і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави (п. 27 підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ).
➌ До прийняття КМУ порядку підтвердження статусу осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії рф у період дії воєнного стану, такий статус визначається самостійно надавачами цільової або нецільової благодійної допомоги.
Тож сільгосппідприємства при виплаті цільової або нецільової благодійної допомоги таким особам мають право не утримувати ПДФО та військовий збір. Проте доцільно за можливості отримати від таких осіб копію паспорта з відміткою про місце проживання на тимчасово окупованій території чи на території, на якій велися (ведуться) бойові дії, та/або щоб вони вказали у заяві, у чому полягає шкода, завдана рф (зруйнований дім, втрата роботи тощо).
➍ Внесено зміни до ст. 166 ПКУ щодо порядку обчислення та надання податкової знижки. Відтепер для документального підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки, податківці не мають права вимагати від платника податку надання документів та/або їх копій, які містяться в автоматизованих інформаційних і довідкових системах, реєстрах, банках (базах) даних органів державної влади та/або органів місцевого самоврядування, інформація з яких безоплатно отримується податковими органами відповідно до ПКУ та міститься в інформаційних базах ДПС (оновлений пп. 166.2.3 ПКУ).
Крім того, пп. 166.4.2 ПКУ доповнено порядком розрахунку податкової знижки у випадку, якщо платником податків протягом звітного року було отримано доходи у вигляді заробітної плати, які оподатковувалися за різними ставками ПДФО (інші ставки ПДФО по зарплаті наразі передбачені для спеціалістів Дія-Сіті).
Олена Жураківська, редактор