Після початку війни Ларисі разом з онуком довелося евакуюватися з рідного Маріуполя. Вони подорожували протягом п’яти днів до Пушкарівки на сході України, де ФАО допомогла їм з сільськогосподарськими ресурсами, щоб мати можливість забезпечувати себе.
Війна застала Ларису Зуєву під час її зміни на роботі у психіатричній лікарні у Маріуполі на південному сході України. Понад місяць вона провела зі своїм онуком у підвалі лікарні, де перебувало ще близько 200 людей. Попри все, її робота у лікарні тривала і вона продовжувала доглядати за пацієнтами. Коли газові лінії були перерізані, їжу готували на вогнищі.
«Були дуже сильні обстріли, тому ми не змогли покинути місто під час першої евакуації, але 22 березня нам нарешті це вдалося», – розповіла Лариса.
Лариса та її онук п’ять днів добирались до Пушкарівки Дніпропетровської області, на півночі від Маріуполя, де обстріли не були постійними. Колишня колега доньки Лариси, Наталя, зустріла їх і допомогла влаштуватися.
«Моя квартира у Маріуполі повністю зруйнована. Повертатися нікуди. Нашого красивого, розвиненого міста та нашого дому більше немає», – пояснила Лариса.
Зараз вони з онуком орендують будинок і вже почали обробляти землю. Поступово звикають до нового житла, саду та пейзажів. Жінка ніколи не була фермером, але каже, що сусіди допомагають і розповідають, як і що робити.
«Люди тут дуже чуйні, радять, як обробляти землю. Вчора посадили полуницю. Також купили насіння огірків і помідорів. А сьогодні отримали насіннєву картоплю від ФАО, яку будемо садити. Ми садимо овочі, бо ніхто не знає, що буде далі», – додала Лариса.
У межах допомоги, наданої ФАО, Лариса отримала 50 кілограмів насіннєвої картоплі, що дозволить їй виростити близько 600 кілограмів картоплі для власного споживання або для продажу.
Хоча Лариса не сподівається, що зможе повернутися до рідного Маріуполя, вона не втрачає надії та щиро вдячна за допомогу та сільськогосподарські ресурси.
«Як тільки закінчиться війна, ми хотіли б купити цей будинок».
Загалом ФАО доставила 862 тонни насіннєвої картоплі для 17 740 домогосподарств у десяти областях країни на сході, півдні, центрі та заході України. Розподіл був здійснений вчасно, до початку весняного посіву картоплі в середині травня, щоб гарантувати, що врожай картоплі, який є джерелом поживної енергії, можна буде зібрати у вересні.
Сім’я Лариси є однією з 3 690 домогосподарств у Дніпропетровській області, які отримали допомогу від програми гуманітарного реагування ФАО. Розподіл насіннєвої картоплі відбувався у співпраці з місцевим партнером-виконавцем, Дніпропетровською обласною громадською організацією «Сільськогосподарська консультаційна служба».
«Зараз критично важливо допомогти фермерам, зокрема дрібним фермерам, які займаються городництвом біля дому та виробляють харчові продукти для власного споживання, – сказав П'єр Вотьє, голова офісу ФАО в Україні. – Заходи реагування ФАО включають надання ресурсів для виробництва рослинництва та тваринництва, а також коштів для підтримки найбільш постраждалих дрібних фермерів та виробників продукції тваринництва у дотриманні сезонних термінів виробництва. Ця підтримка дозволить домогосподарствам виробляти овочі, зернові культури, молоко, м'ясо та яйця, щоб прогодувати себе».
ФАО працює в Україні з 2003 року. Після початку війни ФАО розробила План швидкого реагування для надання сільськогосподарської допомоги та забезпечення продовольчої безпеки тих, хто найбільше постраждав від конфлікту.
У межах Плану швидкого реагування, ФАО закликає виділити 115,4 мільйона доларів США для надання підтримки 979 320 дрібним фермерам та середнім виробникам до кінця грудня 2022 року
Станом на сьогодні, фінансові внески надали Австралія, Бельгія, Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA), Європейський Союз, Український гуманітарний фонд, Фонд Луї Дрейфуса, Франція, Центральний фонд реагування на надзвичайні ситуації, Японія.
Джерело: www.fao.org ©ФАО/Олександр Млєков