Сільгосппідприємство, яке знаходиться у прифронтовій зоні, за рішенням військової адміністрації направляє своїх працівників в інший населений пункт для участі в будівництві захисних укріплень. Чи повинне підприємство нараховувати заробітну плату цим працівникам та оформлювати і оплачувати відрядження на період здійснення таких робіт? Якщо так, то на які витрати їх відносити в бухобліку?
ПРАВОВІ ПІДСТАВИ
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 12.05.2015 р. № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» під час дії воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану.
До таких заходів належить, зокрема, запровадження трудової повинності для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та захисту критичної інфраструктури і не заброньованих за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану. Вказані особи залучаються до виконання робіт:
- що мають оборонний характер;
- направлених на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли в період дії воєнного стану;
- що мають суспільно корисний характер для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань тощо.
За працівниками, залученими до виконання зазначених робіт, на час їх виконання зберігається попереднє місце роботи (посада).
Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану затверджений постановою КМУ від 13.07.2011 р. № 753 (далі – Порядок № 753).
Так, у п. 5 Порядку № 753 зазначено, що до суспільно корисних робіт у порядку переведення можуть залучатися, серед іншого, працівники функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками), що не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та не зараховані до складу об’єктових формувань цивільного захисту.
З кожним таким працівником укладається строковий трудовий договір. При цьому їм забезпечується оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи (п. 10 Порядку № 753).
Фінансування суспільно корисних робіт здійснюється за рахунок коштів замовника або коштів місцевих держадміністрацій або благодійних внесків чи пожертвувань, або інших джерел, не заборонених законодавством.
Далі в консультації ПОРЯДОК ПЕРЕВЕДЕННЯ НА ТИМЧАСОВУ РОБОТУ, МОЖЛИВА РЕАЛЬНІСТЬ
Олександр Голубовський, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування