Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЗАТВЕРДЖЕНО ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ БЛОКУВАННЯ ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ

Постановою КМУ від 02.06.2023 р. № 574 (далі – Постанова № 574) внесено зміни до постанови КМУ від 11.12.2019 р. № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Нагадаємо, що Постановою № 1165 затверджено два Порядки:

Постанова № 574 набирає чинності через 30 днів з дня її опублікування, крім норм щодо автоматичної реєстрації зупинених податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК), які будуть діяти з наступного дня за днем набрання чинності цією постановою. Постанову № 574 опубліковано в газеті «Урядовий курʼєр» 08.06.2023 р. Отже, більшість її норм набере чинності з 08.07.2023 р., а вищевказані – з 09.07.2023 р.

Запроваджені Постановою № 574 зміни зводяться до наступного:

➣ можна оскаржити в адміністративному порядку до комісії центрального рівня при ДПС України рішення про неврахування таблиці даних платника податку (далі – Таблиця) та рішення про присвоєння статусу ризикового платника податків, прийняті комісіями регіонального рівня;

➣ якщо у платника ПДВ прийнято Таблицю, у тому числі після оскарження рішення комісій регіонального рівня, то на п’ятий робочий день ПН/РК на поставку товарів (послуг), зазначених в Таблиці, підлягають автоматичній реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) при дотриманні певних умов (детальніше – далі) (новий п. 161 Порядку зупинення реєстрації);

➣ якщо платнику ПДВ було присвоєно статус ризикового, але пізніше було прийнято рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості у (далі – Рішення про неризиковість) (це може відбутися після надання пояснень та документів комісії регіонального рівня або оскарження рішення комісії регіонального рівня), то ПН/РК підлягають автоматичній реєстрації в ЄРПН при дотриманні певних умов (детальніше – далі) (новий п. 61 Порядку зупинення реєстрації);

➣ інші зміни мають уточнюючий характер.

ОСКАРЖЕННЯ РІШЕНЬ КОМІСІЙ РЕГІОНАЛЬНОГО РІВНЯ

Відповідно до змін, внесених до Порядку розгляду скарги, починаючи з 08.07.2023 р. платник ПДВ може оскаржити рішення комісії регіонального рівня про неврахування Таблиці та про ризиковий статус платника податків. Раніше, як відомо, оскаржувати можна було лише рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Скарги подаються платником ПДВ до комісії центрального рівня при ДПС України протягом 10 робочих днів, що настають за днем прийняття відповідного рішення комісією регіонального рівня. Якщо платником податку буде подано скаргу з порушеннямзазначеного строку, така скарга не приймається, а платнику податку в автоматичному режимі надсилається відповідна квитанція, яка є підтвердженням неприйняття скарги для розгляду.

Не підлягають оскарженню відповідно до Порядку розгляду скарги рішення комісії регіонального рівня, оскаржені в судовому порядку.

Скарга подається в електронній формі засобами електронного зв’язку за формами, затвердженими у додатках 1–3 до Порядку розгляду скарги, а саме:

➣ Скарга щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (додаток 1);

Скарга щодо рішення про неврахування таблиці даних платника ПДВ (додаток 2);

Скарга щодо рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку (додаток 3).

Оскаржуючи рішення комісії регіонального рівня, платник податку має право додати до скарги:

• про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН – пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в ПН/РК, реєстрація яких зупинена (було раніше);

• про неврахування Таблиці – пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену у цій таблиці (нове);

• про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку – інформацію та копії документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості (нове).

Зверніть увагу! Перш ніж подавати скаргу на рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості, слід спочатку подати (відповідно до п. 6 Порядку зупинення реєстрації – ця норма наразі не змінилася) до комісії регіонального рівня інформацію (у вигляді пояснювального листа) та копії підтвердних документів (детально див. в «АгроPRO», 2022, № 22, с. 30). І якщо рішення комісії регіонального рівня після цього не зміниться, тоді потрібно подати на нього скаргу.

При відмові в прийнятті Таблиці подання будь-яких додаткових документів до комісії регіонального рівня не передбачено (хіба що можна повторно подати саму таблицю). Тож таке рішення відразу можна оскаржувати до комісії центрального рівня.

Що стосується відмови в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, то порядок дій в такій ситуації не змінився (детально див. «АгроPRO», 2022, № 13, с. 34). А саме – спочатку подається «розблокувальний» пакет документів (пояснення та скани первинних документів) до комісії регіонального рівня, а якщо комісія прийме рішення про відмову в реєстрації ПН/РК, тоді на це рішення подається вищезгадана скарга.

За результатами розгляду скарги комісія центрального рівня (при ДПС України) протягом 10 календарних днів з дня її отримання приймає одне з таких рішень:

➣ задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня;

➣ залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін. Відповідне рішення надсилається платнику податку в електронний кабінет.

До речі, по кожному виду скарги затверджено окрему форму рішення, а саме:

➣ Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (додаток 5 до Порядку розгляду скарги);

➣ Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість (додаток 6 до Порядку розгляду скарги);

➣ Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (додаток 7 до Порядку розгляду скарги).

Крім того, в додатку 4 до Порядку розгляду скарги наведено форму Заяви про відкликання скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Очевидно, що її можна подати в разі, якщо платник після подання відповідної скарги з тих чи інших причин передумав оскаржувати відповідне рішення.

Якщо комісія центрального рівня задовольнить скаргу щодо рішення комісії регіонального рівня про:

➣ відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, то ПН/РК, зазначені у скарзі, мають бути зареєстровані в ЄРПН за наявності достатньої суми реєстраційного ліміту;

➣ неврахування Таблиці, то така Таблиця не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про задоволення скарги має бути врахована;

➣ відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку, то платник податку має бути виключеним з переліку «ризикових» платників не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про задоволення скарги.

Далі в матеріалі читайте про АВТОМАТИЧНУ РЕЄСТРАЦІЮ ПН/РК ПІСЛЯ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПРО НЕРИЗИКОВІСТЬ, АВТОМАТИЧНУ РЕЄСТРАЦІЯ ПН/РК ПІСЛЯ ПРИЙНЯТТЯ ТАБЛИЦ, ІНШІ ЗМІНИ

Олена Жураківська, редактор