Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Збираємо сою: як мінімізувати втрати урожаю

Головне завдання — зібрати бобову так, щоб максимально завантажити в бункер урожай, у який вкладено стільки зусиль та коштів.

А починати слід ще з підготовки до сівби. Насамперед — обрати сорти, які найбільше підходять до вашої агрокліматичної зони та сівозміни. Щоб на час жнив не потрібно було ні поспішати, ні чекати, притримуючи техніку.

До того ж у передпосівний обробіток ґрунту треба добре вирівняти площину поля та подрібнити усі крупні грудки — аби під час збирання жатку можна було вільно опустити на потрібну висоту, забезпечивши зріз на рівні 6-8 см, щоб вона підхоплювала нижні боби. Бо вони зазвичай найбільш урожайні, тож не «діставши» найнижчого «ярусу» стручків, можна втратити до п’ятої частини врожаю.

Строки збирання для сої — дуже важливий фактор.

Жнива культури слід починати, коли вологість насіння знизиться до 13-15%. Швидкість висихання в основному залежить від температури та опадів. Вміст вологи в насінні може варіювати протягом дня на 5%. Тобто якщо вранці насіння занадто вологе, то за сприятливих умов воно може висохнути протягом дня. До слова, вітер прискорює цей процес.

Однак не варто довго чекати «погоди» та необхідну вологість зерна, адже чим пізніша осінь, тим нижче температура й вища ймовірність опадів. А в разі пізнього збирання врожаю збільшуються втрати та знижується якість насіння.

Загалом же, експерти вважають, що у збиранні сої може бути три сценарії:

Візуально дозрівання сої можна визначити за такими ознаками: стручки, стебло і боби жовтіють. Приблизно через 4-9 днів усі стручки на рослині стали коричневими. У цей момент вологість насіння становить близько 33%. За гарної сухої погоди боби мають бути готові до збирання через 4-5 днів після цього. Оптимальна вологість зерна — 13-14%, але вважається, що за ретельного комбайнування можна успішно збирати боби більшої вологості. Не варто також допускати значно нижчої від оптимальної вологості, бо тоді боби можуть розбиватись. Через що втрати урожаю будуть ще більшими.

Детальніше про десикацію та жнивування

©Алла Гусарова, SuperAgronom.com