Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Зміна податкової адреси сільгосппідприємства під час війни: необхідність чи ні

ЩОДО ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

Сільгосппідприємство як суб’єкт господарювання незалежно від свого місцезнаходження має право укладати договори оренди земельної ділянки, що розташована на будь-якій підконтрольній Україні території, та використовувати цю ділянку у своїй господарській діяльності.

ОБОВ’ЯЗОК ЗМІНИ МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ТА ОКУПОВАНІ ТЕРИТОРІЇ

Обов’язок змінити податкову адресу для здійснення господарської діяльності передбачений для суб’єктів господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія України (ст. 13 Закону України від 15.04.2014 р. № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», далі – Закон № 1207).

Але відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 1207 території України, які від 24.02.2022 р. фактично контролює ворог, будуть вважатися тимчасово окупованими тільки після прийняття відповідного рішення Радою національної безпеки і оборони України (далі – РНБО), введеного у дію указом Президента України. Станом на день підготовки цієї статті до публікації такого рішення РНБО не приймала. А це означає, що сільськогосподарські підприємства, розташовані на таких територіях, не зобов’язані змінювати податкову адресу. Проте якщо вони планують розпочати діяльність на контрольованій Україною території, то можуть це зробити.

ЗМІНА ПОДАТКОВОЇ АДРЕСИ

Для зміни податкової адреси необхідно внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) щодо місцезнаходження сільгосппідприємства. Після цього автоматично змінюється податкова адреса суб’єкта господарювання.

Місцезнаходженням сільгосппідприємства-юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку (ст. 93 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ).

Тому адреса нового орендованого офісу чи навіть місце тимчасового проживання керівника сільгосппідприємства можуть бути внесені в ЄДР як юридична адреса суб’єкта господарювання.

Для зміни юридичної адреси підприємства необхідно звернутись до державного реєстратора. Нагадаємо, на час воєнного стану перелік державних реєстраторів, що можуть здійснювати реєстраційні дії, Мін’юст наводить на своєму сайті: https://minjust.gov.ua/news/ministry/onovleniy-por...

Зауважимо, що законодавчі вимоги до статуту товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) не передбачають обов’язкового зазначення в ньому місцезнаходження ТОВ, натомість статут фермерського господарства чи приватного підприємства повинні містити таку інформацію.

Тож якщо у статуті місцезнаходження вказане, то потрібно внести зміни до статуту. Для цього державному реєстратору необхідно подати (ч. 4 ст. 17 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», далі – Закон № 755):

Для ТОВ, у якого інформації про адресу в статуті немає, процедура є простішою. Уповноважена особа (керівник) подає державному реєстратору заяву за формою 2 та документ про сплату адміністративного збору.

З фізичними особами – підприємцями (далі – ФОП) ситуація трохи інша. В ЄДР містяться відомості про місцезнаходження ФОП, яким є адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з ФОП (ст. 9 Закону № 755). Податковою адресою платника податків – ФОП визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у органі ДПС (п. 45.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Тобто місцезнаходженням ФОП може бути не лише її «прописка». Наприклад, місцезнаходженням ФОП може бути місце її тимчасового проживання, яке зазначено в довідці внутрішньо переміщеної особи. Відповідно, ФОП має право змінити своє місцезнаходження в ЄДР, вказавши своє фактичне місце проживання на безпечній території. Це можна зробити або через Портал «Дія» або шляхом подання державному реєстратору (ч. 3 ст. 18 Закону № 755):

Платники єдиного податку 1-3 груп додатково повинні внести зміни до реєстру платників єдиного податку шляхом подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування з позначкою «Внесення змін» за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308. Зокрема, необхідно зазначити нову податкову адресу та нове місце провадження господарської діяльності в пп. 4 та 6 заяви. Така заява подається платниками єдиного податку (п. 298.5, 298.6 ПКУ):

АЛЬТЕРНАТИВА ЗМІНИ МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ №1 – РЕЄСТРАЦІЯ ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ

Відповідно до пп. 14.1.30 ПКУ з метою оподаткування поняття «відокремлені підрозділи» вживається у значенні, визначеному ЦКУ. А для оподаткування ПДФО – у визначенні Господарського кодексу України. Згідно зі ст. 95 ЦКУ відокремлений підрозділ юридичної особи (розташований поза її місцезнаходженням), який здійснює всі або частину її функцій, є філією, а той, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи – представництвом.

Взяття відокремленого підрозділу на облік у контролюючих органах здійнюється автоматично після внесення відповідних відомостей до ЄДР (п. 64.1 ст. 64 ПКУ). В залежності від того, чи має такий підрозділ власний баланс, чи уповноважений він сплачувати податки самостійно, звітування до ДПС здійснюється або відокремленим підрозділом, або юридичною особою за відокремлений підрозділ. Для створення відокремленого підрозділу потрібно виконати такі дії:

➣ заява за формою 5 (затверджено наказом Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5);
➣ примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу;
➣ структура власності;
➣ якщо засновником сільгосппідприємства є юридична особа – нерезидент – витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, який підтверджує реєстрацію юридичної особи – нерезидента в країні її місцезнаходження;
➣ нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи (для фізичної особи – нерезидента та для фізичної особи – резидента, якщо її паспорт у формі книжечки);

АЛЬТЕРНАТИВА ЗМІНИ МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ №2 – РЕЄСТРАЦІЯ В ДПС ЗА НЕОСНОВНИМ МІСЦЕМ ОБЛІКУ

Якщо сільгосппідприємство вирішить не змінювати податкову адресу та не реєструвати відокремлений підрозділ, але буде орендувати земельну ділянку на контрольованій Україною території і здійснюватиме на ній сільгоспдіяльність, то воно зобов’язане стати на облік за неосновним місцем. Це можна зробити після реєстрації нерухомого майна, яке підлягає оподаткуванню чи пов’язане з оподаткуванням (п. 7.2 розд. VII Порядку № 1588). Орендована земельна ділянка є саме таким майном.

Стати на облік в органі ДПС за неосновним місцезнаходженням можливо двома способами.

ПЕРШИЙ. Протягом 10 робочих днів після набуття права оренди земельної ділянки подати до органу ДПС за місцем розташування цієї ділянки заяву за формою № 17-ОПП (додаток 9 до Порядку № 1588). Дані заяви про взяття на облік за неосновним місцем обліку вносяться до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.

ДРУГИЙ. Платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування шляхом подання Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – повідомлення за ф. № 20-ОПП). Воно також подається протягом 10 робочих днів після реєстрації прав на об’єкт до органу ДПС через електронний кабінет (п. 8.1, 8.4 розд. VIIІ Порядку № 1588).

У повідомленні за ф. № 20-ОПП платник податків може визначити орган ДПС, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку. В такому разі він звільняється від обов’язку подання заяви за формою № 17-ОПП. Повідомлення за ф. № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (додаток до повідомлення за ф. № 20-ОПП).

У разі оренди земельної ділянки у графі 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» розділу 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» повідомлення за ф. № 20-ОПП необхідно зазначити кадастровий номер орендованої земельної ділянки. Якщо така ділянка не має кадастрового номера (адже на період воєнного стану це дозволено), то графа 12 не заповнюється.

ЩОДО СПЛАТИ ПОДАТКІВ

Зміна місцезнаходження сільгосппідприємства передбачає переведення його як платника податків на обслуговування з одного органу ДПС до іншого (взяття на облік/зняття з обліку). Порядок такого переведення врегульовано розділом Х Порядку № 1588.

Так, відповідно до п. 10.13 розд. Х Порядку № 1588 у разі зміни місцезнаходження суб’єкта господарювання сплата податків і зборів здійснюється ним за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду. Тобто юридичні особи подають звітність до органу ДПС за новим місцезнаходженням, але сплачують податки за місцем попередньої реєстрації до кінця року.

Побоювання сплачувати податки «на окупованій території» в цьому випадку є безпідставними. Як повідомляють на гарячій лінії ДПС, механізм сплати податків та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) на період дії воєнного стану не змінювався (номери гарячих ліній територіальних органів ДПС знайдете за посиланням: https://tax.gov.ua/others/kontakti/garyachi-liniiteritorial). Тому якщо сплата податків відбувалась за реквізитами бюджетних рахунків, то перераховувати податки і ЄВ, як і раніше, потрібно на рахунки Казначейства регіону за місцем обліку. Навіть якщо в регіоні ведуться активні бойові дії або він тимчасово окупований, гроші надходитимуть в бюджет України.

Проте, враховуючи особливості сьогодення перед сплатою податків доцільно перевірити чи не змінювались рахунки для сплати податків. Це можна зробити на сайті ДПС України в розділі «Головна» «Рахунки для сплати платежів».

ЄВ сплачується та відповідна звітність подається до органу ДПС за новим місцезнаходженням (п. 7 розд. ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435). Нагадуємо, що рахунки для сплати податків та ЄВ оприлюднені на сайті ДПС (https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv/).

Аналогічно ФОПи подають звітність до органу ДПС за новим місцезнаходженням, але сплачують єдиний податок – за попереднім. У разі оренди земельних ділянок ПДФО з орендної плати, що виплачуватиметься орендодавцям, має перераховуватися до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких земельних ділянок (пп. 168.4.9 ПКУ).

Дар’я Тарасенко, адвокатка


ВІД РЕДАКЦІЇ

З ВИЩЕНАВЕДЕНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ МОЖЕМО ЗРОБИТИ ТАКІ ВИСНОВКИ.

1. Сільгосппідприємство, що має податкову адресу на тимчасово непідконтрольній Україні території, не зобов’язане змінювати місцезнаходження, не має юридичних перешкод для здійснення господарської діяльності на іншій території України (принаймні доки певна територія не буде визнана окупованою за рішенням РНБО).

2. Сільгосппідприємство має право орендувати земельну ділянку на будь-якій території України незалежно від свого зареєстрованого місцезнаходження.

3. Уклавши договір оренди земельної ділянки на контрольованій території, сільгосппідприємство може:

➤ або змінити своє місцезнаходження;

➤ або зареєструвати відокремлений підрозділ і поставити його на облік в органі ДПС;

➤ або стати на облік в органі ДПС за неосновним місцем обліку (без реєстрації відокремленого підрозділу).

4. Уклавши нові договори оренди, слід повідомити орган ДПС про додатковий об’єкт оподаткування протягом 10 робочих днів після реєстрації договору оренди (про порядок реєстрації договорів оренди земель державної/комунальної власності під час війни читайте в «АгроPRO», 2022, № 5-6, с. 21).

5. Сільгосппідприємствам, що знаходяться на тимчасово непідконтрольній Україні території, встановлені певні податкові преференції. Так, відповідно до п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ вони (як платники, що не мають змоги виконати свої податкові обов’язки) звільняються від штрафів за невиконання податкових зобов’язань (дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів тощо). За умови, що такі обов’язки будуть виконані протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Тож у разі зміни місцезнаходження сільгосппідприємства зобов’язані виконувати зазначені податкові зобов’язання у встановлені строки.

Ураховуючи додаткові витрати часу та грошей на реєстрацію зміни місцезнаходження та реєстрацію відокремленого підрозділу, вважаємо доцільним стати на облік як за неосновним місцем обліку після укладення договору оренди.