З 06.11.2022 р. набрав чинності Закон України від 18.10.2022 р. № 2682-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» (далі – Закон № 2682).
Законом № 2682 унесено зміни до Законів України:
- від 21.03.1991 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі – Закон № 875);
- від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058);
- від 08.07.2010 р. № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ № 875
З 06.11.2022 р. відповідно до оновленої редакції ст. 19 Закону № 875 роботодавці, у яких за основним місцем роботи працює більше 8 осіб, не зобов’язані реєструватися у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) за своїм місцезнаходженням. Вони також звільняються від щорічного подання до Фонду Звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Проте це не означає, що держава не буде контролювати дотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відтепер Пенсійний фонд України (далі – ПФУ) надаватиме Фонду інформацію про:
➤ створення підприємствами робочих місць для осіб з інвалідністю;
➤ кількість працівників – осіб з інвалідністю, які працюють на підприємстві за основним місцем роботи.
Адже відомо, що ПФУ має таку інформацію, зокрема, про середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу за рік та кількість осіб, на заробітну плату яких нараховується єдиний внесок у розмірі 8,41%.
Отримана Фондом від ПФУ інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про працевлаштування осіб з інвалідністю (тобто недотримання нормативу), є підставою для проведення перевірки підприємства. Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю та перевірки підприємств щодо виконання цього нормативу робочих місць має затвердити Кабінет Міністрів України.
Статтею 19 Закону № 875 передбачено, що Фонд на підставі аналізу даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності визначатиме підприємства, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю. Таким підприємствам до 10 березня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, надсилатиметься розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій. Ці санкції обчислюються відповідно до ст. 20 Закону № 875 і мають бути сплачені підприємствами до 15 квітня.
Розрахунок надсилається у формі е-документа через електронні кабінети підприємств на вебпорталі електронних послуг ПФУ у формі та порядку, визначених Фондом спільно з ПФУ.
Таким чином, вже за наслідками 2022 року підприємства не повинні подавати Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів (форма № 10-ПІ). Однак, у 2023 році вже зможуть отримати розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій (за умови прийняття відповідних підзаконних актів).
Нагадування
Відповідно до ст. 19 Закону № 875 для підприємств з середньообліковою чисельністю штатних працівників облікового складу за рік більше 25 осіб норматив працевлаштування осіб з інвалідністю становить 4% такої чисельності.
Якщо на підприємстві працює від 8 до 25 осіб, то працевлаштувати потрібно 1 особу з інвалідністю.
Розмір адміністративно-господарських санкцій визначається за кожне не зайняте робоче місце особою з інвалідністю та дорівнює (ст. 20 Закону № 875):
• середньорічній заробітній платі, якщо середньооблікова кількість працівників перевищує 15 осіб;
• 50% від середньорічної заробітної плати, якщо середньооблікова кількість працівників становить від 8 до 15 осіб.
Середньорічна заробітна плата обчислюється шляхом ділення річного фонду оплати праці на середньооблікову кількість штатних працівників.
Також вважаємо за потрібне брати до уваги судову практику, що склалася у минулих роках. Так, суд дійшов висновку, що перш ніж застосувати до підприємства адміністративно-господарські санкції, Фонд має перевірити, чи вжив роботодавець усіх залежних від нього заходів для забезпечення виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю (ч. 2 ст. 218 ГКУ).
Забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу (в т. ч. з умовою про виконання роботи вдома) здійснюється шляхом їхнього безпосереднього звернення до підприємств чи до служби зайнятості (ч. 1 ст. 18 Закону № 875). Тож підприємства не зобов’язані займатися пошуком таких осіб для працевлаштування. Проте вони мають здійснити певні дії для забезпечення виконання нормативу. Детально про них читайте у книзі «Трудові відносини в Україні» та в «АгроPRO», 2019, № 19, с. 29.
За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю керівники підприємств можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 10 НМДГ до 20 НМДГ (від 170 грн до 340 грн) (ст. 1881 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Далі у матеріалі про ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ № 1058 та ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ № 2464 та ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ № 2464
Олена Коровська, редактор