16.02.2024 р. набрав чинності наказ Мінфіну від 26.12.2023 р. № 717, яким затверджені зміни до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну України від 03.09.2013 р. № 787. Змінами передбачено, що:
➊ Помилково та/або надміру зараховані до бюджету податки, збори, пеня та платежі, контроль за якими покладено на органи ДПС, митні та інші платежі, пеня, контроль за справлянням яких покладено на органи Держмитслужби, не підлягають поверненню платникам, щодо яких прийнято рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), у порядку, встановленому Законом України від 14.08.2014 р. № 1644-VII «Про санкції».
➋ Якщо фізична особа заплатила адміністративний штраф відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а згодом суд скасував такий штраф, то сплачені суми підлягають поверненню.
Для цього фізична особа має подати заяву про повернення коштів з бюджету з обов’язковим зазначенням наступної інформації в такій послідовності:
- найменування платника (суб’єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті);
- код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті);
- номер контактного телефону (за згодою);
- номер відповідного судового рішення;
- найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
До заяви додається копія відповідного судового рішення, засвідчена належним чином, та копія платіжної інструкції, згідно з якою було стягнуто штраф, або відповідна інформація, зазначена в такій платіжній інструкції. Якщо заява подається в електронній формі, то зазначені копії документів мають бути засвідчені належним чином електронним підписом платника або уповноваженої особи.
Заява подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету (ДПС, Держмитслужба тощо), який заповнює Форму подання на повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету (додаток 1).
Ельвіра Ткачова, головний редактор