Порядок бронювання військовозобов’язаних встановлено постановою КМУ від 03.03.2022 р. № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» (далі – Постанова № 194).
В «АгроПРО» №5-6, 2022, ми розповідали про основні положення порядку, відповідали на питання кого можна бронювати, які посади/професії підлягають бронюванню, який порядок бронювання тощо. Також наводили зразки документів і рекомендації по їх складанню. Зауважу, що з дати нашої публікації змін до Постанови № 194 не вносилось.
Проте 03.05.2022 р. на офіційному сайті Мінагрополітики з’явилась інформація щодо нового порядку дій сільгосппідприємств для бронювання працівників.
На гарячій лінії Мінагрополітики нам повідомили, що в квітні Міноборони було прийнято лише один наказ про бронювання працівників. Отже, переважна кількість звернень сільгосппідприємств щодо бронювання працівників (які були направлені в квітні і не отримали підтвердження бронювання працівників) має бути направлена повторно. При цьому про документи на бронювання мають направлятися з урахуванням наступного:
- Змінено електронну адресу. Відтепер Пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час (далі – Пропозиція) необхідно надсилати на електронну адресу Мінагрополітики (Agromobplan2022@gmail.com).
- Змінено форму Пропозиції. Пропозиція містить таблицю, в якій необхідно зазначити такі відомості про військовозобов’язаного:
- прізвище, ім’я та по батькові, рік народження;
- займана посада;
- військове звання, військово-облікова спеціальність;
- найменування та адреса органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації;
- назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем знаходження роботодавця (інформація про них є на сайті Міноборони https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html);
- назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки де приписаний працівник (зазначено у військовому білеті працівника);
- дата і номер договору на виконання мобілізаційного завдання (замовлення) для забезпечення потреб оборони, національної економіки та населення (нове).
В обґрунтування нововведеня зазначено, що бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для виконання мобілізаційних завдань (замовлень) (ст. 25 Закону України від 21.10.1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», далі – Закон № 3543).
Тобто, до Пропозицій повинні включатися військовозобов’язані, які працюють на підприємствах, які є виконавцями мобілізаційних завдань (замовлень).
Мобілізаційні завдання (замовлення) - окремі вимоги мобілізаційного плану щодо номенклатури, обсягів виробництва необхідної продукції, утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань, а також затверджені в установленому порядку першочергові заходи мобілізаційної підготовки, які доводяться для виконання до центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, Ради міністрів АРК, органів місцевого самоврядування. До підприємств, установ і організацій, що залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), мобілізаційні завдання (замовлення) доводяться на підставі затверджених основних показників мобілізаційного плану і договорів (контрактів), що укладаються в порядку, передбаченому законодавством
Ст. 1 Закону № 3543
В зв’язку з цим Мінагрополітики повідомляє, що до Пропозицій необхідно обов’язково додавати належне обґрунтування щодо виконання підприємством завдань із задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, населення з відповідним підтвердженням (дата та номер рішення органу виконавчої влади та місцевого самоврядування про доведення (встановлення) мобілізаційних завдань, а також дата та номер укладеного договору щодо їх виконання тощо).
На сьогодні будь яких офіційних роз’яснень щодо порядку отримання мобілізаційного завдання (замовлення) немає. Вважаємо, що потрібно звертатися до військових адміністрацій з обґрунтуванням яку сільгосппродукцію і у якому обсягу може поставити підприємство державі для забезпечення продовольчої безпеки.
Пропозиції, у яких відсутня інформація про доведені мобілізаційні завдання та договори про їх виконання не розглядатимуться Мінагрополітики та повертаються для приведення у відповідність до вимог.
З цього випливає, що сільгосппідприємство, яке направило документи з помилками має отримати повідомлення про необхідність їх виправлення. Проте на жаль на практиці непоодинокі випадки, коли таке сільгосппідприємство не отримує жодного повідомлення, як наслідок – не зрозуміло, чи документи «в роботі» чи вони навіть не розглядаються. Тому доцільно самостійно телефонувати та дізнаватись про «долю» направлених документів, якщо протягом декількох днів від їх подання не отримано підтвердження бронювання працівників.
- Змінено перелік документів, що надсилаються для бронювання працівників:
- супровідний лист з обґрунтуванням пропозицій щодо бронювання військовозобов’язаних, з зазначенням електронної адреси, контактних номерів телефонів та осіб тощо за орієнтовною формою у форматі pdf;
- Пропозиції за визначеною формою, у форматі Excel;
- ці ж пропозиції за підписом керівника у форматі pdf.
- копію договору про виконання підприємством мобілізаційних завдань (замовлень) (нове);
- копію листа обласної військової адміністрації або Київської міської військової адміністрації про підтвердження наявності у підприємства мобілізаційних завдань (замовлень) (нове).
Форми за посиланням
(https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1OkX2JSFeU6D8OKymoWyapz8JLKejxKbU)
Наведено перелік посад, які не є визначальними для забезпечення сталого функціонування підприємств і не є дефіцитними на ринку праці (не підлягають бронюванню):
- різноробочий, підсобний робітник, робітник фермерського господарства, робітник з благоустрою, робочий току, робітник з догляду за тваринами,
- прибиральник територій, службових приміщень,
- сторож, двірник,
- транспортувальник, вантажник, фахівець з оперативного реагування,
- менеджер з питань регіонального розвитку, фахівець з методів розширення ринку збуту, менеджер з продажів,
- інспектор з охорони, старший охоронець, охоронець, черговий,
- комірник, помічник комірника,
- оброблювач птиці, риби, ковбасних виробів, свинар,
- зливальник-розливальник,
- грибовод, кухар, пекар, готувач кормів,
- годувальник ВРХ, доглядач ВРХ,
- підприємець,
- юрисконсульт, інспектор з кадрів
- начальник відділу, обліковець, робітник, комплектувальник, консультант, кур’єр, підмінний слюсар, тощо.
Наголошено, що:
- Пропозиції, у яких відсутні необхідні дані про військові звання та ВОС військовозобов’язаних, не правильно заповнені, не заповнені строчки чи клітинки в таблиці Ехсеl або включені посади, які не є дефіцитними на ринку праці, не розглядатимуться та повертаються на доопрацювання.
- у разі відсутності належного обґрунтування щодо виконання підприємствами мобілізаційних завдань та відповідних договорів на їх виконання у раніше поданих Пропозиціях таким підприємствам необхідно ПОВТОРНО подати документи на бронювання військовозобов’язаних по оновленій процедурі;
- надіслані підприємствами пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних на e-mail: mobagro2022@gmail.com розглядатися не будуть.
- телефон для довідок не змінився: 044 363 05 49 (за інформацією, отриманою на гарячій лінії – звертатись на лінію можна з 9 до 21 год. в робочі дні).
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора