Мінфін своїм наказом від 14.07.2023 р. № 394 вкотре оновив Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 р. № 520 (далі – Порядок № 520). Зазначений наказ набирає чинності через 15 днів з дня його офіційного опублікування. На момент підготовки цього матеріалу він ще не опублікований.
Розглянемо нововведення детально.
➊ Змінено назву комісії. Змінилася назва комісії, яка прийматиме рішення про реєстрацію чи відмову у реєстрації податкової накладної чи розрахунку коригування (ПН/РК) (регіональна комісія). Раніше така комісія називалася «комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС». Тепер вона буде іменуватися: «комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС». Водночас зміна назви жодним чином не вплинула на функції та механізм роботи такої комісії.
➋ Розширено перелік документів на розблокування. Відтепер у п. 5 Порядку № 520 зазначається, що продавець має право подати для розблокування ПН/РК договори, в тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них та інші документи.
Раніше у цьому пункті слів «в тому числі» не було. Це призводило до того, що податківці, які приймали рішення про розблокування ПН/РК, що містили імпортні товари, вимагали від платника ПДВ подавати їм саме зовнішньоекономіний договір. Той факт, що таких договорів у продавця немає через придбання іноземних товарів не безпосередньо за кордоном у нерезидента, а на території України, вони не брали до уваги. Після зміни формулювання сподіваємося, що податківці уже не будуть вимагати зовнішньоекономічні договори там, де їх бути не може.
Крім того, після внесених змін перелік документів, які може подати продавець для розблокування ПН, стає необмеженим. Тобто можна подати будь-які документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено.
З одного боку, це добре, адже якщо продавець товарів (робіт, послуг) подасть для розблокування документ, який прямо не згадано у п. 5 Порядку № 520, то його інформацію податківці повинні будуть враховувати при прийнятті рішення про розблокування ПН/РК, а не ігноруватимуть, як це було раніше.
З другого боку, це розв’язує руки податківцям. Адже тепер вони мають право вимагати від платників податків надання будь-яких додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК. І якщо платник податків не відшукає таких документів і не направить їх податківцям протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповідного повідомлення, вони будуть мати повне право відмовити у реєстрації ПН/РК.
➌ Мінфін оновив також і Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН територіальних органів ДПС рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (додаток 2 до Порядку № 520).
➍ Пояснення до операції. Мінфін вирішив дещо спростити роботу із розблокування ПН/РК. Так, нова редакція п. 5 Порядку № 520 передбачає, що коли у квитанції про блокування ПН/РК вказано, що причиною блокування ПН/РК є поставка конкретного товару/послуги (у такій квитанції стоїть код товару/ послуги, яка стала причиною блокування), то подавати для розблокування можна тільки письмові пояснення та копії документів виключно щодо такої операції. Документи щодо інших товарів/послуг, які вказані у заблокованій ПН/РК, можна не подавати. Передбачається, що це розвантажить бухгалтерів, які займаються розблокуванням ПН/РК. Адже раніше доводилося подавати документи та пояснення щодо всіх товарів, які вказані у заблокованій ПН/РК. Тепер роботи має стати менше.
➎ Для розблокування РК пояснення може надавати покупець. Відтепер покупець також може надати письмові пояснення і копії документів, якщо йдеться про розблокування РК, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг. Причому подавати такі документи покупець може виключно за власним бажанням.
А от у розблокуванні ПН покупець, як і раніше, участі не братиме.
Надання змоги покупцю брати участь у розблокуванні РК на зменшення – рішення логічне. Адже зазвичай коли йдеться про РК на зменшення, то мають справу з поверненням товару. Так от, коли покупець повертає товари продавцю, зокрема використовуючи свій транспорт чи залучаючи перевізника, то документи на повернення товару будуть саме у покупця товару (видаткова накладна, ТТН тощо).
Крім того, тільки сам покупець може пояснити, чому йому не підійшов товар продавця. І саме такі документи від покупця і вмотивоване рішення про відмову від товару можуть стати вирішальними для реєстрації РК на зменшення. Покупці, які забажають взяти участь у розблокуванні РК на зменшення, подавати письмові пояснення та копії документів повинні через продавця.
Алгоритм подання письмових пояснень та копій документів до зменшуючого РК покупцем виглядатиме так:
1) Покупець готує в електронній формі письмові пояснення і копії первинних документів, завантажує їх в Електронний кабінет та накладає на них свій кваліфікований електронний підпис. Після цього такі пояснення та копії документів пересилаються постачальнику (продавцю).
2) Постачальник (продавець) після отримання таких пояснень та копій документів накладає на них свій кваліфікований електронний підпис і направляє до органу ДПС. Чи потрібно буде робити це також через Електронний кабінет чи можна буде зробити використовуючи програму, через яку працює продавець, поки що невідомо. Тому слід зачекати на роз’яснення цього нюансу від податківців. Крім того, напевно крім цих документів продавець має одночасно подати і свій пакет підготовлених документів на розблокування такого РК (якщо він не подавав їх раніше).
3) Покупець товарів/послуг, який вирішив взяти участь у розблокуванні зменшуючого РК, має отримати в електронному кабінеті інформацію щодо дати подання пояснень та копій документів, які подав постачальник (продавець), і результат розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування