Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЗСУВИ ТА СЕЛЕВІ ПОТОКИ

Зсуви – це зміщення мас гірських порід униз схилом. Їх причиною може бути землетрус; перезволоження ґрунту через дощ, танення снігу; вивітрювання; земляні й вибухові роботи, вирубка лісу на схилах пагорбів тощо.

Зсуви руйнують будівлі, знищують сільськогосподарські угіддя, створюють загрозливі ситуації у місцях видобування корисних копалин, спричиняють ушкодження комунікацій, водогосподарських споруд, гребель. Вони також здатні спричинити руйнування автомобільних і залізничних шляхів, будинків і споруд, населених пунктів, травмування і загибель людей.

Крім того, зсуви створюють умови для перекриття рік, внаслідок чого можуть виникати катастрофічні повені.

Зсуви можуть бути активними та неактивними. На їх активність впливає гірська порода схилу, що становить основу зсуву, а також наявність вологи. Швидкість руху зсуву може бути від 0,06 м/рік до 3 м/с. Зсуви характерні для західних областей України. Площі зсувонебезпечних процесів за останні 30 років збільшилися в 5 разів. Найбільше в Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Миколаївській, Одеській, Харківській областях.

Найбільш дієвим захистом від зсувів є запобігання їм. Зсув зазвичай не починається раптово. Спочатку з'являються тріщини в ґрунті, розриви доріг і берегових укріплень, зміщуються будівлі, споруди, телеграфні стовпи, руйнуються підземні комунікації. Отже, дуже важливо вчасно помітити ці перші ознаки і скласти правильний прогноз про подальший розвиток зсуву. Слід також враховувати, що зсуви рухаються з максимальною швидкістю лише в початковий період, далі вона поступово знижується.

Селі – це паводки з великою концентрацією ґрунту, мінеральних часток, каміння, уламків порід, що раптово виникають в руслах гірських річок.

Причиною виникнення селю є інтенсивні й тривалі зливи, швидке танення снігу або льодовиків. Селі можуть утворитися і від обвалення в руслах річок великої кількості пухкого ґрунту. На відміну від звичайних потоків, сель рухається, зазвичай, не безперервно, а окремими хвилями.

Для боротьби з селями закріплюють поверхню землі посадками лісу, розширюють рослинний покрив на гірських схилах, особливо в місцях зародження селів, періодично пропускають воду з гірських водойм, влаштовують протисельові греблі, дамби та інші захисні споруди. Активне танення снігу знижують, влаштовуючи димові завіси за допомогою димових шашок.

В Україні селеві потоки трапляються в Карпатах.

Що повинна знати кожна людина, що мешкає в небезпечному районі:

Щоб зсув або сель не застали вас зненацька, потрібно:

Правила поведінки під час зсуву:

Після проходження селевого потоку :

Матеріал підготувала Інна Ільницька, методист обласного методичного кабінету (БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області для журналу "Охорона праці"