Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Звітність платника єдиного податку III групи за 2023 рік

ФОРМА ТА СТРОК ПОДАННЯ

Платники єдиного податку (далі – ЄП) III групи за ставкою 3% чи 5% подають звітність поквартально (п. 294.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). Квартальна звітність, як відомо, подається протягом 40 календарних днів після закінчення звітного періоду (пп. 49.18.2 ПКУ). Тобто строк подання звітності з ЄП III групи за 2023 рік – до 9 лютого 2024 року. Нагадаємо, що «єдинники» цієї групи складають звітність наростаючим підсумком (за квартал, півріччя, 9 місяців та рік).

Причому «єдинники» – ФОПи та юрособи складають окремі форми податкових декларацій, а саме:

➣ юридичні особи – Податкову декларацію єдиного податку третьої групи (юридичні особи) (далі – Декларація для юросіб);

➣ ФОПи – Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація для ФОП).

Зверніть увагу! За цією формою звітують також ФОПи I та II груп ЄП.

Обидві форми затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578, протягом 2023 року змін до цих форм не вносилось.

Якщо протягом 2023 року частину року платник застосовував ставку 2%, то в зазначені річні декларації обсяги постачань за такі періоди не включаються.

ДЕКЛАРАЦІЯ ДЛЯ ФОП

Основна частина

Втитульній частині декларації ФОП проставляє податковий (звітний) період (у даному випадку – рік) та свої реквізити.

У розділі I зазначаються загальні показники підприємницької діяльності, а саме – фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді та види підприємницької діяльності у звітному періоді в розрізі КВЕД.

Розділи II та III призначені для відображння показників господарської діяльності відповідно платниками ЄП I та II груп.

Тож «єдиннику» III групи слід відразу переходити до розділу IV. Цей розділ містить всього три рядки:

• 05 – в ньому зазначають свій обсяг доходу за 2023 рік платники ЄП за ставкою 3%;

• 06 – в ньому зазначають свій обсяг доходу за 2023 рік платники ЄП за ставкою 5%;

• 07 – цей рядок призначений для відображення доходу, який перевищує річний ліміт (для ЄП III групи у 2023 році ліміт для перебування у цій групі становив 7 818 900 грн).

У розділі V обчислюється сума податкових зобов’язань з ЄП. В рядках 08–11 обчислюється сума ЄП шляхом множення обсягу доходу, зазначеного в розділі IV, на відповідну ставку податку (3 або 5%). З суми перевищення річного ліміту податок сплачується за ставкою 15% (п. 293.8 ПКУ).

В рядку 14.2 проставляється позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок. Ця сума обчислюється в додатку 2.

В рядку 14 проставляється загальна сума ЄП, що підлягає сплаті в бюджет за результатами 2023 року. Вона складатиметься власне із суми обчисленого ЄП, збільшеної на вищевказане позитивне значення МПЗ.

Декларація для ФОП містить два додатки:

➊ Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі – ЄВ);

➋ Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік (детально про складання цього додатка див. на с. 18 цього номера).

ВІДОМОСТІ ПО ЄВ

За чинними нормами п. 919 розд. VIII Закону від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) ФОПи-«єдинники» (так само, як ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення воєнного стану, а також протягом наступних 12 місяців.

Ті ФОПи, які скористаються цією пільгою, розрахунок ЄВ у складі декларації не заповнюють та не подають.

Проте наявність вищевказаної пільги не позбавляє права ФОПів добровільно сплачувати ЄВ за себе з метою отримання страхового стажу.

Для ФОПів, які у 2023 році сплачували ЄВ в добровільному порядку, нагадаємо, що його мінімальний розмір становив 1 474 грн (6 700 х 22%) за місяць. Максимальний страховий внесок становив 22 110 грн (100 500 х 22%).

Також нагадаємо, що ФОПи звільняються від сплати за себе ЄВ, якщо вони (ст. 4 Закону № 2464):

• є найманими працівниками;

• отримують пенсію за віком або за вислугу років;

• є особами з інвалідністю.

Отже, ті ФОПи, які протягом 2023 року сплачували ЄВ за себе, у складі Декларації для ФОП мають подати додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».

Зверніть увагу! Якщо ФОП частину року перебував на ЄП за ставкою 2%, а на ставку 3 чи 5% перейшов лише з серпня 2023 року, то зазначений додаток все одно слід заповнювати за повний рік (звісно, якщо ЄВ сплачувався протягом усього року). Якщо у якихось місяцях ЄВ не платили – слід проставити «0» (нуль).

Приклад 1

ФОП з січня по липень (включно) був платником ЄП III групи за ставкою 2%. ЄВ в цей період ФОП за себе не сплачував, скориставшись «воєнною» пільгою. З 01.08.2023 р. ФОП перейшов на ЄП III групи за ставкою 5%. Обсяг доходу за серпень та вересень у нього склав 350 000 грн; за IV квартал – 580 000 грн. ФОП прийняв рішення починаючи з серпня 2023 року сплачувати в добровільному податку ЄВ за себе у мінімальному розмірі.

ФОП має у користування сільгоспугіддя. Згідно з додатком 2 позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок становить 10 500 грн.

Фрагмент заповнення Декларації для ФОП та додатка 1 до неї наведено на с. 27.

далі в консультації ДЕКЛАРАЦІЯ ДЛЯ ЮРОСІБ

Олена Жураківська, редактор