Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЧИ МОЖНА ВИКУПИТИ ЗЕМЛЮ, НАДАНУ НА ПРАВІ ПОСТІЙНОГО КОРИСТУВАННЯ, ЗА ЖИТТЯ ЗАСНОВНИКА ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА?

З01.07.2021 р. п. 61 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) передбачено право фермерів викупити земельні ділянки, надані їм на праві постійного користування для створення фермерського господарства. Викуп дозволяється на певних пільгових умовах і лише визначеному колу осіб. Зокрема, викупити таку землю мають право:

➠ громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства;

➠ орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 03.04.2016 р.;

➠ спадкоємці громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння (крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам).

Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 Цивільного кодексу України).

Отже, викупити земельну ділянку на пільгових умовах, встановлених п. 61 розд. Х «Перехідні положення» ЗКУ, може лише мати – засновниця фермерського господарства, адже поки вона жива – спадкоємців немає.

Нагадаємо пільгові умови викупу землі, наданої на праві постійного користування для створення фермерського господарства:

➠ розстрочка платежу до десяти років з рівним річним платежем. В такому разі в договорі встановлюється заборона на продаж або інше відчуження та надання у користування земельної ділянки (крім надання у користування фермерському господарству земельних ділянок, які знаходяться у власності членів такого господарства, що є покупцями такої земельної ділянки) до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу;

➠ здійснюється за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок;

➠ здійснюється без проведення земельних торгів.

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора