Строк дії договору оренди землі приватної власності закінчився, проте сільгосппідприємство не встигло зібрати урожай. Тож у нього виникають питання:
- Чи можна зібрати урожай?
- Чи платити орендну плату?
- Якщо платити, то в якому розмірі? Далі розглянемо цю ситуацію.
ЩО ПЕРШОЧЕРГОВО СЛІД ЗРОБИТИ ОРЕНДАРЮ
Насамперед у такому випадку орендар має письмово (під підпис або через пошту з повідомленням про вручення та описом вкладення) повідомити орендодавця про те, що урожай не зібраний або не може бути зібраний до закінчення строку дії договору оренди. Це необхідно, аби орендодавець не вчиняв будьяких дій із землею (передача в оренду іншому орендарю, самостійний обробіток тощо) до збору врожаю чи вирішення спірних ситуацій з орендарем.
Звичайно, якщо орендодавець має недобросовісні наміри – це його не зупинить, але в разі розгляду справи судом він не зможе стверджувати, що не знав, що урожай не зібраний, чий то врожай тощо. Текст такого листа залежатиме від умов конкретного договору (докладніше – далі).
Зауважимо, що в умовах сьогодення іноді може бути, що орендар з різних причин не зацікавлений або не має змоги зібрати врожай. В такому разі сторони можуть погодити придбання орендодавцем посівів на підставі договору купівлі-продажу. Або якщо орендодавець вже знайшов наступного орендаря ділянки, потенційний орендар може викупити посіви.
Якщо орендар має намір зібрати урожай, то необхідно вивчити умови договору оренди конкретної ділянки. Адже в ньому може бути:
➙ прописаний конкретний алгоритм дій сторін в разі закінчення строку дії договору до збирання урожаю;
➙ прописано загальне формулювання про право орендаря зібрати врожай в такій ситуації;
➙ не прописано право орендаря зібрати врожай в такій ситуації.
Розглянемо кожну ситуацію.
ДОГОВІР ПЕРЕДБАЧАЄ АЛГОРИТМ ДІЙ
Йдеться про те, що договір оренди землі може містити, наприклад, таке формулювання:
«3.2. У разі припинення Договору до збирання врожаю, закладеного Орендарем на орендованій земельній ділянці, Орендар має право на збирання такого врожаю. Орендодавець зобов’язується не чинити перешкод Орендарю у вирощуванні та збиранні врожаю та має право на відшкодування збитків, пов’язаних із тимчасовим зайняттям земельної ділянки Орендарем, у розмірі пропорційно до орендної плати з дня припинення Договору до дня збирання врожаю».
Переважно таке регулювання почали прописувати в договорах оренди землі відносно недавно. Це стало наслідком великої кількості спорів між власниками та орендарями сільгоспземлі.
Тож якщо договір містить таку умову – питань виникати не повинно: орендар може збирати свій урожай, сплативши орендодавцю суму, визначену договором (наприклад, пропорційну розміру орендної плати за період з дня закінчення строку договору оренди до останнього дня збирання врожаю).
Зауважимо, що навіть за таких умов орендарю доцільно повідомити власника землі, що він збиратиме урожай після закінчення строку дії договору.
Наприклад, можна написати таке:
«…Повідомляємо, що в зв’язку з технологічним процесом Фермерське господарство «Перемога» не має змоги до 15.10.2023 р. (до дати закінчення строку дії договору оренди землі від _____ № ______) зібрати урожай сої з орендованої земельної ділянки кадастровий номер ______________. В зв’язку з цим і керуючись п. 3.2. зазначеного договору оренди повідомляємо, що плануємо зібрати урожай до 15.11.2023 р. За вказаний період вам буде здійснено відшкодування збитків, пов’язаних із тимчасовим зайняттям земельної ділянки, в розмірі, передбаченому п. 3.2. договору оренди землі _____ № ______. Відшкодування збитків буде здійснено в строк до 15.11.2023 р.».
Далі в консультації ДОГОВІР ПЕРЕДБАЧАЄ ЛИШЕ ПРАВО ЗІБРАТИ УРОЖАЙ,
ДОГОВІР НЕ ПЕРЕДБАЧАЄ ПРАВО ОРЕНДАРЯ ЗІБРАТИ ВРОЖАЙ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ СТРОКУ ДІЇ,
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора