З початком широкомасштабного вторгнення військ РФ велика кількість громадян була мобілізована до лав ЗСУ, серед них багато підприємців (ФОПів). Тож сьогодні розглянемо найбільш актуальні питання, які виникають у таких ФОПів щодо можливості продовження підприємницької діяльності, виконання договірних зобов’язань, сплати податків, подання звітності тощо.
1. Чи повинен ФОП, мобілізований до лав ЗСУ, припинити підприємницьку діяльність?
Не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності за громадянами України, які призвані (ч. 3 ст. 39 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу», далі – Закон № 2232):
• на строкову військову службу;
• на військову службу за призовом під час мобілізації;
• на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом;
• у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці;
• у разі оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану.
Отже, в Законі № 2232 немає вимоги щодо припинення підприємницької діяльності на період військової служби.
Але слід звернути увагу на норми Закону України від 14.10.2014 р. № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі – Закон № 1700). Відповідно до пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону суб’єктами, на яких поширюється його дія, є також військові посадові особи ЗСУ, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів.
Військовим посадовим особам забороняється, зокрема, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією України або законами України (п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700).
Порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю тягне за собою накладення штрафу від 5 100 грн до 8 500 грн з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності чи винагороди від роботи за сумісництвом (ст. 1724 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Таким чином, якщо ФОП, який був призваний на військову службу під час мобілізації, і є:
- рядовим, то він може здійснювати підприємницьку діяльність через уповноважену особу;
- військовослужбовцем офіцерського та старшинського складу, то зайняття підприємницькою діяльністю через уповноважену особу формально може бути підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Зрозуміло, що зазначені норми були запроваджені до повномасштабного вторгнення, а актуальної судової практики з цього питання з урахуванням військової агресії з 24.02.2022 р. наразі немає. Тож сподіваємось, що з часом або норми законодавства будуть змінені, або практика буде така, що військовослужбовців
не притягатимуть до адміністративної відповідальності за зайняття підприємницькою діяльністю.
Далі відповідаємо на наступні запитання:
3. Які ризики для ФОПа при делегуванні своїх повноважень?
8. Як та коли сплачувати ЄВ із зарплати найманих працівників?
9. Чи має мобілізований ФОП, який продовжує здійснювати господарську діяльність, сплачувати ПДВ?
12. Чи може ФОП ініціювати зменшення розміру орендної плати за земельну ділянку?
13. Чи може ФОП ініціювати зміну умов виплати орендної плати, передбачених договором оренди землі?
15. Чи може ФОП не сплачувати орендну плату?
Ілля Менчак, юрист
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора
Олена Жураківська, редактор