На сайті ДСНС в розділі «Головна» ➛ «Діяльність» ➛ «Протимінна діяльність» ➛ «Нормативна база» ➛ «Стандартні операційні процедури ДСНС» розміщено інформацію про стандартні операційні процедури (далі – СОП), що проводяться органами ДСНС.
Серед них є СОП 08.10/ДСНС «Порядок проведення органами та підрозділами цивільного захисту нетехнічного обстеження територій, імовірно забруднених вибухонебезпечними предметами» (далі – Порядок проведення НТО). Нетехнічне обстеження (далі – НТО) є першим і одним із найважливіших етапів гуманітарного розмінування. Це перший крок до звільнення українських земель від вибухонебезпечних залишків війни. Розглянемо його детальніше.
НЕТЕХНІЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ
НТО – це збір, аналіз та оцінювання інформації стосовно території для подальшої її класифікації за статусом небезпеки, без використання технічних засобів пошуку вибухонебезпечних предметів (далі – ВНП). НТО проводиться з метою класифікації території, стосовно якої існує підозра щодо її забруднення ВНП. Воно проводиться на підставі отриманої прямої та непрямої інформації (доказів) і є підставою для підготовки пропозицій з проведення технічного обстеження, очищення (розмінування) та (або) виключення (розблокування) території.
За результатами проведення НТО територія класифікується за статусом небезпеки, а саме:
• імовірно небезпечна територія (яка на підставі непрямих доказів вважається імовірно забрудненою ВНП);
• підтверджена небезпечна територія (яка на підставі прямих доказів вважається забрудненою ВНП);
• виключена територія (територія, під час проведення НТО якої не виявлено непрямих або прямих доказів щодо її забруднення ВНП).
Статус небезпеки території визначається залежно від встановлених непрямих або прямих доказів щодо її забруднення ВНП.
Класифікація території за статусом небезпеки повинна здійснюватися на підставі не менше ніж трьох різних доказів, отриманих не менше ніж із трьох різних джерел інформації. У випадку, коли при зборі інформації був отриманий хоча б один прямий доказ, така територія класифікується як підтверджено небезпечна.
Порядком проведення НТО також встановлено, що постійне використання території відповідно до цільового призначення може бути аргументом щодо спростування її імовірного забруднення ВНП, однак це не може бути єдиним доказом для прийняття рішення щодо виключення цієї території.
Основними завданнями НТО є:
➠ збір (підтвердження) доказів щодо забруднення території ВНП та визначення можливих ризиків і небезпек для населення, що мешкає на прилеглій території;
➠ класифікація території за статусом небезпеки;
➠ встановлення та маркування межі небезпечної території, наскільки це можливо здійснити у безпечний спосіб;
➠ виключення (розблокування) територій нетехнічним обстеженням;
➠ визначення соціально-економічних факторів та загроз, а також інших чинників (характер місцевості, наявність об’єктів інфраструктури, цільове призначення території тощо), що можуть впливати на прийняття рішення щодо пріоритетності вжиття необхідних заходів з розблокування небезпечної території;
➠ збір інформації про інциденти та нещасні випадки з людьми та тваринами, що виникли на території, на якій проводиться НТО.
За інформацією Асоціації саперів України, станом на вересень 2022 року в рамках виконання заходів з НТО вже обстежено 16 362 298 кв. м небезпечної території Київщини та Чернігівщини. Ідентифіковано 32 забруднені/ймовірно забруднені території, підготовлено та завантажено в систему управління інформацією протимінної діяльності (IMSMA) 32 звіти НТО. Крім того, на одну ділянку загальною площею 1 729 998 кв. м підготовлено звіт, де не підтверджено небезпеки і цю ділянку можна використовувати громадою за призначенням.
Далі в консультації МЕТОДИ ПРОВЕДЕННЯ НТО, ДОКАЗИ
ОСОБЛИВОСТІ ЗДІЙСНЕННЯ НТО У ЗОНІ ПРОВЕДЕННЯ ОПЕРАЦІЇ ОБ’ЄДНАНИХ СИЛ
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора