З 1 січня 2024 року багато хто з сільгосппідприємств мають намір купувати земельні ділянки сільгосппризначення. Якщо певну ділянку вони самі не орендують, то часто, за словами власника, вона не перебуває в оренді чи користуванні інших осіб. Розглянемо, які дії має першочергово вчинити сільгосппідприємство – потенційний покупець для перевірки такої ділянки.
На сьогодні в Україні завдяки великій кількості відкритих офіційних даних існує можливість взаємної перевірки як покупця, так і продавця. Перевірки, про які йтиметься далі – це необхідний мінімум, який може здійснити сільгосппідприємство самостійно, не звертаючись до компаній, що спеціалізуються на таких перевірках, адвокатів тощо.
Перед купівлею земельної ділянки сільгосппідприємство – потенційний покупець має проаналізувати інформацію щодо ділянки, її власника та своїх прав на придбання такої земельної ділянки. Для
цього доцільно зробити наступне.
ПЕРЕВІРКА ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
➊ Зіставити дані правовстановлюючих документів на земельну ділянку з даними, що містить
Державний земельний кадастр (далі – ДЗК).
ДЗК є єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні тощо. Порядок ведення Державного земельного кадастру затверджено постановою КМУ від 17.10.2012 р. № 1051 (далі – Порядок № 1051).
ДЗК містить, зокрема, такі відомості про земельні ділянки (п. 24 Порядку № 1051):
• кадастровий номер;
• площа;
• цільове призначення (категорія земель, вид цільового призначення земельної ділянки в межах певної категорії земель);
• склад угідь;
• відомості про обмеження у використанні земельної ділянки;
• відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди; • нормативна грошова оцінка (далі – НГО), в т. ч. дата проведення НГО;
• інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Держреєстр прав).
Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (далі – Витяг з ДЗК про земельну ділянку) може надаватися як з відомостями про речові права на земельну ділянку (тобто з даними Держреєстру прав), що виникли після 1 січня 2013 р., так і без таких відомостей.
Докладніше про отримання Витягу з ДЗК про земельну ділянку ми писали в «АгроPRO», 2024, № 3, с. 10.
Таким чином, за допомогою ДЗК сільгосппідприємство має перевірити: наявність кадастрового номера, цільове призначення, місце розташування, хто реальний власник, права третіх осіб, внесення зон навколо інженерних споруд, визначення меж тощо.
Зауважимо, якщо сільгосппідприємство не є користувачем земельної ділянки, то Витяг з ДЗК надаватиметься без персональних даних, які є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі (реєстраційний номер облікової картки платника податків, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України, місце проживання, дата народження фізичної особи) (абз. 6 п. 1771 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 р. № 1051).
Отримання Витягу з ДЗК є платним (у 2024 р. становитиме до 240 грн).
➋ Пересвідчитись, чи відсутнє переважне право на купівлю цієї ділянки в інших осіб. Для цього необхідно отримати інформацію з Держреєстру прав
З Держреєстру прав можна отримати відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно (після ідентифікації за допомогою КЕП). Запит робиться, зокрема, за:
• кадастровим номером земельної ділянки;
• ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи.
Таким чином можна довідатись про наявність/відсутність в особи, що продає земельну ділянку, прав на неї, обтяження прав щодо цієї ділянки (оренда, сервітут, емфітевзис, суперфіцій, застава тощо). Отримання відомостей є платним (у 2024 р. становитиме близько 40 грн).
Далі в консультації ПЕРЕВІРКА ПРОДАВЦЯ, ПЕРЕВІРКА ПОКУПЦЯ
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора