Яким документом підтвердити забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами для отримання пільги з оподаткування?
Податковим кодексом України встановлено, що підставою для надання пільг з оподаткування земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, є дані Державного земельного кадастру (далі – ДЗК).
ДЗК – єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж (ст. 1 Закону України від 07.07.2011 р. № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр», далі – Закон № 3613).
До ДЗК, зокрема, включаються відомості про землі, забруднені вибухонебезпечними предметами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії, та бойових дій під час дії воєнного стану, а саме (п. «і» ч. 1 ст. 13, ч. 1 ст. 15 Закону № 3613):
➨ назва;
➨ площа;
➨ контури земель з координатами їх поворотних точок та довжиною;
➨ дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності та дата визнання земельних ділянок придатними для користування.
Відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами, вносяться до ДЗК на підставі інформації, отриманої в порядку електронної інформаційної взаємодії між ДЗК та Центром протимінної діяльності та Центром гуманітарного розмінування (ч. 23 ст. 23 Закону № 3613).
Відомості ДЗК є відкритими та загальнодоступними, крім законодавчо встановлених випадків, та надаються, зокрема, у формі витягів (ст. 38 Закону № 3613).
Центр протимінної діяльності утворюється Міністерством оборони України (ст. 25 Закону України від 06.12.2018 р. № 2642-VIII «Про протимінну діяльність в Україні», далі – Закон № 2642).
Центр гуманітарного розмінування утворюється ДСНС України (ст. 251 Закону № 2642).
Обидва зазначені центри є бюджетними установами і утримуються за рахунок та у межах затверджених бюджетних асигнувань на відповідний рік.
До завдань та повноважень центру протимінної діяльності та центру гуманітарного розмінування, зокрема, віднесено (абз. 3, 18 ч. 3 ст. 25, абз. 3, 17 ч. 3 ст. 251 Закону № 2642):
- управління інформацією у сфері протимінної діяльності в межах повноважень;
- електронну інформаційну взаємодію з ДЗК щодо надання відомостей про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами/очищені від вибухонебезпечних предметів.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону № 3050 центр протимінної діяльності та центр гуманітарного розмінування зобов’язані у місячний строк з дня набрання чинності Законом № 3050 (тобто до 06.06.2023 р.) забезпечити передачу до ДЗК відомостей про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами/очищені від вибухонебезпечних предметів станом на 06.05.2023 р.
Отже, після 06.06.2023 р. відповідна інформація має бути в ДЗК і факт засмічення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами для пільгового оподаткування підтверджуватиметься витягом з ДЗК.
Що робити сільгосппідприємству, якщо орендована земельна ділянка засмічена вибухонебезпечними предметами, але інформація про це не внесена до ДЗК?
На сьогодні такої інформації може і не бути в ДЗК, оскільки не закінчився строк, наданий Законом № 3050 відповідним органам для перенесення відомостей до ДЗК. В разі відсутності такої інформації після 06.06.2023 р. вважаємо за можливе звернутись до центру протимінної діяльності та/або центру гуманітарного розмінування з письмовим запитом щодо строків розміщення такої інформації в ДЗК.
Додатково зауважимо, що для убезпечення населення від ризиків, пов’язаних із мінною небезпекою в Україні, було створено інтерактивну мапу територій, які потенційно можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами.
На мапі позначено місця, де вже виявлені або ймовірно знаходяться вибухонебезпечні предмети, і ступінь загрози від них згідно з наявною у ДСНС інформацією.
Скористатися мапою можна за посиланням або ж встановити як мобільний додаток. Опції мапи також дають змогу оперативно сповістити співробітників ДСНС про виявлення вибухонебезпечних предметів, викликати саперів для знешкодження небезпечних знахідок.
Вважаємо, що у такому разі, тобто коли земельна ділянка на мапі включена до таких територій, можна звернутися до військової адміністрації, військово-цивільної адміністрації або сільської, селищної, міської ради іншого органу місцевого самоврядування із заявою про надання пільги щодо місцевих податків.
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора