Платниками є сільгосппідприємства, яким на праві власності належать об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). Право власності на нерухоме майно має бути зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Держреєстр прав).
Житлову нерухомість складають будівлі, зараховані відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки, а нежитлову – будівлі, приміщення, не зараховані до житлового фонду, зокрема будівлі офісні, промислові та торговельні, гаражі, склади тощо (пп. 14.1.129, 14.1.1291 ПКУ). За орендовані об’єкти нерухомості податок не сплачується.
ОБ’ЄКТИ, БАЗА, СТАВКИ ОПОДАТКУВАННЯ
Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 ПКУ). Повний перелік об’єктів, що не оподатковуються, міститься у пп. 266.2.2 ПКУ. Він не змінився. Наведемо об’єкти (їх частини), що можуть бути актуальними для сільгосппідприємств, за які не сплачується податок на нерухомість (пп. 266.2.2 ПКУ):
➨ житлова та нежитлова нерухомість (її частка), яка розташована в Чорнобильській зоні;
➨ житлова нерухомість, що непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади (далі – ОМС);
➨ гуртожитки;
➨ нежитлова нерухомість малих архітектурних форм, яка використовується малими та середніми сільгосппідприємствами, що провадять свою діяльність на ринках;
➨ будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), що належать до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 (далі – Класифікатор) та не здаються їхніми власниками в оренду, лізинг, позичку.
На період дії воєнного стану обчислення податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно здійснюється на підставі (пп. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ):
• відомостей, визначених ст. 266 ПКУ (зокрема, Держреєстру прав);
• даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України (далі – Реєстр майна);
• даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309 (далі – Перелік № 309).
Базою оподаткування є загальна площа нерухомості, яка обчислюється на підставі документів, що підтверджують право власності на майно (п. 266.3 ПКУ). Якщо у власності сільгосппідприємства є об’єкти житлової нерухомості великої площі, а саме – квартири, площа яких перевищує 300 м2 , та будинки, площа яких перевищує 500 м2 , то розраховану суму податку слід збільшити на 25 000 грн (пп. 266.7.11 ПКУ).
Ставки податку на конкретну нерухомість встановлюються рішенням ОМС за місцем її знаходження. Якщо в принятому рішенні відсутня ставка, що відповідає типу (коду) об’єкта нерухомості, то діє мінімальна ставка, тобто 0%. У цих випадках ДПС України (категорія 106.3 ЗІР) рекомендує звертатися безпосередньо до таких ОМС з метою уточнення інформації щодо встановлених ставок. Проте ПКУ цього не вимагає.
ПІЛЬГИ
Податок на нерухомість у 2024 році не нараховується та не сплачується за об’єкти житлової та/ або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки:
➨ що розташовані в зоні активних бойових дій та на тимчасово окупованій території. Період звільнення визначається відповідно до Переліку № 309 – з першого числа місяця, в якому розпочалися активні бойові дії або тимчасова окупація, до останнього числа місяця, у якому їх буде завершено;
➨ що пошкоджені, тобто потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації. Дані про такі об’єкти мають бути внесені до Реєстру майна. Податок не сплачується за період з 1 числа місяця, в якому було зафіксовано факт пошкодження нерухомості за даними Реєстру майна, до 1 числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними цього Реєстру відповідні об’єкти визнані придатними для проживання/використання за цільовим призначенням;
➨ що зазнали незначних пошкоджень і придатні для проживання/використання за цільовим призначенням та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту за умови, що ОМС прийняв відповідне рішення про звільнення від оподаткування. Стосовно таких об’єктів ОМС може встановлювати ставки податку на нерухомість в розмірі меншому, ніж для аналогічного типу нерухомості на відповідній території.
Крім зазначених пільг, ОМС може встановити інші пільги з податку на нерухомість.
Далі в консультації: ЩОДО ВІДНЕСЕННЯ БУДІВЛІ ДО КЛАСУ 1271, ПОДАТКОВА ДЕКЛАРАЦІЯ
Ельвіра Ткачова, головний редактор