Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ СУДУ ЩОДО АВТОМАТИЧНОЇ ПРОЛОНГАЦІЇ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ У 2022 РОЦІ

З 24.02.2022 р. переважна більшість господарюючих суб’єктів країни, зокрема і сільгосппідприємства, опинились в надскладних умовах. Одним із питань, які мали вирішуватися постійно, було поновлення договорів оренди земель сільгосппризначення.

Зазвичай для цього потрібне письмове оформлення волевиявлення сторін. І його відсутність означає припинення прав користування земельними ділянками. Проте через бойові дії велика кількість як орендарів, так і орендодавців не мали змоги укласти додаткові угоди.

З огляду на це, законодавцем було запроваджено автоматичне поновлення договорів оренди земель сільгосппризначення, строк дії яких закінчився в період від дати запровадження воєнного стану.

В консультації проаналізуємо судову справу, в якій фізособа-орендодавець звернулась до суду у зв’язку з тим, що їй стало відомо про додаткову угоду, яку вона не підписувала, але якою на 10 років збільшено строк оренди. І, хоча в суді було доведено, що орендодавець не підписував таку угоду – земельна ділянка залишилася у користуванні орендаря ще на один рік. Цікавим також є те, що навіть суд апеляційної інстанції неправильно трактував процедуру та мету автоматичного поновлення, яке було запроваджено законодавцем під час воєнного стану.

СУТЬ СПРАВИ

Фізособа-орендодавець (далі – Позивач) у квітні 2022 року звернулася до суду із позовом до Товариства (далі – Відповідач) про витребування майна з чужого незаконного володіння.

Свої вимоги Позивач обґрунтовував тим, що 05.05.2015 р. між ним та Відповідачем укладений договір оренди земельної частки (паю) на 7 років з моменту державної реєстрації права оренди. Право оренди було зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Держреєстр прав) 13.06.2015 р. (тобто договір оренди мав бути припинений 13.06.2022 р.).

З інформації з Держреєстру прав від 15.03.2019 р. Позивачу стало відомо, що існує додаткова угода до договору оренди спірної земельної ділянки від 01.12.2017 р., б/н, відповідно до якої строк дії договору оренди земельної ділянки становить 17 років. Проте додаткових угод, де був би передбачений строк дії договорів оренди землі 17 років, Позивач не укладав. Наміру на продовження строку дії договору оренди землі не мав.

Враховуючи викладене, Позивач просив витребувати у Відповідача належну йому спірну земельну ділянку.

РІШЕННЯ СУДІВ

Рішенням районного суду від 17.08.2022 р. позов задоволено.

Постановою апеляційного суду від 01.12.2022 р. рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постановою Верховного Суду (далі – ВС) від 29.03.2023 р. у справі № 563/376/22-ц рішення судів попередніх інстанцій скасовано. У задоволенні позову відмовлено.

Які ж МОТИВИ СУДУ читайте далі

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора