Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ ЗАБРОНЬОВАНОГО ПРАЦІВНИКА: ЧИ МОЖЛИВО ТА ЯКІ ДІЇ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВА?

Сільгосппідприємство має намір прийняти на роботу працівника, який заброньований на попередньому місці роботи. Чи є такий працівник заброньованим? Чи потрібно щодо нього вести військовий облік?

Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану затверджено постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобовʼязаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Порядок бронювання). Він діє з 31.01.2023 р.

Нагадаємо: з одного боку, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, яка була надана рішеннями Мінекономіки до 31.01.2023 р., є чинною протягом строку, на який вона надана. А з іншого – однією з підстав для анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника є його звільнення з підприємства (п. 12 Порядку бронювання).

При цьому анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання підприємства. Підприємство (з якого працівник звільняється) у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення Мінекономіки вилучає у військовозобов’язаного працівника витяг про бронювання та надсилає його до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП), де він перебуває на військовому обліку, з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4 до Порядку бронювання).

Таким чином, у разі звільнення заброньованого працівника відстрочка анулюється, і новий роботодавець має право розпочати процедуру його бронювання.

Стосовно військового обліку нагадаємо, що Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів затверджено постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 (далі – Порядок № 1487).

Так, з метою ведення персонального військового обліку підприємства, зокрема, повинні здійснити такі дії (п. 34 Порядку № 1487):

➣ під час прийняття працівника на роботу перевірити у нього наявність військово-облікового документа (для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного; для резервістів – військовий квиток);

➣ надіслати до ТЦК та СП у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (звільнення з роботи) повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4 до Порядку № 1487). Тобто підприємство має повідомити ТЦК та СП про нове місце роботи (в разі прийняття) або про те, що військовозобов’язаний вже не є його працівником (в разі звільнення);

➣ внести у п’ятиденний строк з дня подання відповідних документів зміни до списків персонального військового обліку (ці списки ведуться підприємством) щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади;

➣ надсилати до 5 числа кожного місяця до відповідних ТЦК та СП повідомлення про зміну зазначених вище облікових даних.

Отже, як попередній, так і новий роботодавець військовозобов’язаного працівника повинні повідомити ТЦК та СП про звільнення/прийняття на роботу працівника. Тому анулювання бронювання уникнути не вдасться.

Нагадаємо, що сам військовозобов’язаний працівник також повинен у разі зміни місця роботи або інших персональних даних особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де він перебуває на військовому обліку (п. 23 Порядку № 1487).

Відповідальність за порушення Порядку № 1487 передбачена ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Так, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу на:

• громадян – від 200 до 300 НМДГ (від 3 400 грн до 5100 грн);

• посадових осіб – від 300 до 500 НМДГ (від 5 100 грн до 8 500 грн).

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора