Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПУБЛІЧНИЙ МОНІТОРИНГ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК

16.05.2023 р. набрав чинності Порядок здійснення публічного моніторингу земельних відносин та моніторингу ринку земель у його складі, затверджений постановою КМУ від 12.05.2023 р. № 474 (далі – Порядок № 474), який був розроблений Мінагрополітики і Держгеокадастром на виконання низки законів України.

Запровадження публічного моніторингу земельних відносин (далі – моніторинг) зумовлено прагненням додати прозорості земельним відносинам та забезпечити доступність інформації про їх стан. Наразі в Україні є великі обсяги такої інформації, проте вона накопичується різними державними органами, що робить доступ до неї складним та непрозорим. Тож планується побудувати єдину відкриту інформаційну базу даних. Моніторинг здійснюватиме Держгеокадастр за участю суб’єктів інформаційної взаємодії: Мін’юст, Держстат, Державна судова адміністрація (далі – ДСА), ДПС, Держводагентство, Держрибагентство, Держлісагентство, Мінінфраструктури, відповідні адміністратори інформаційних систем. Передбачено також, що:

➨ результати моніторингу можуть формуватися у текстовому, графічному, картографічному і табличному вигляді за допомогою програмного забезпечення та не можуть містити інформації з обмежеим доступом (персональні дані);

➨ результати моніторингу щомісяця оприлюднюються на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на офіційному вебсайті Держгеокадастру;

➨ пошук, перегляд, копіювання та роздрукування результатів моніторингу здійснюються безоплатно;

➨ доступ до результатів моніторингу має необмежене коло осіб;

➨ користувачі можуть вільно використовувати результати моніторингу.

Таким чином, інформація щодо земельних відносин буде доступна і фізичним особам (орендодавцям), і сільгоспвиробникам (орендарям, у тому числі потенційним), і державним установам.

Базовий перелік даних, які надає кожний суб’єкт інформаційної взаємодії, наведено в додатку до Порядку № 474. Зокрема, ним передбачено, що стосовно земельних ділянок надаватиметься інформація:

Тобто фактично після запровадження моніторингу особа матиме змогу зробивши лише один запит отримати інформацію про ціну (вартість) речових прав на земельну ділянку, тип права користування, дату набуття права користування та дату припинення права користування, наявність судових справ щодо ділянки тощо.

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора