Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВО НЕ МОЖЕ ВИПЛАТИТИ ОРЕНДНУ ПЛАТУ ФІЗОСОБАМ. ЯКІ НАСЛІДКИ І ЩО РОБИТИ?

Сільгосппідприємство орендує земельні ділянки приватної власності. Проте через воєнний стан та зміну умов господарювання майже втратило ринки збуту продукції та частково сам врожай. У результаті не має грошей на сплату орендної плати. Які наслідки матиме для нього несплата орендної плати в 2023 році та що йому слід зробити задля уникнення проблем у майбутньому?

Відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов’язання, відсутність у боржника необхідних коштів не звільняє сільгосппідприємство від відповідальності за порушення зобов’язання перед своїми контрагентами, а отже, і перед орендодавцями (абз. 2 ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ).

Однак боржник може бути звільнений від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили (абзац перший ч. 1 ст. 617 ЦКУ).

Хоча введення воєнного стану через військову агресію РФ фактично є форс-мажорними обставинами, проте судові органи вважають, що сам лише факт запровадження воєнного стану не є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання зобов’язань.

На думку суду, сільгосппідприємство-орендар повинно довести причинно-наслідковий зв’язок між такими обставинами та неможливістю виконання своїх зобов’язань за договором. Тобто орендар має довести, що не в змозі виконувати конкретні зобов’язання і що це зумовлено саме повномасштабною війною, а також те, що виконати обов’язок саме «неможливо», а не «важко» чи «невигідно». Докладніше про підтвердження форс-мажорних обставин в умовах воєнного стану ми писали в «АгроPRO», 2022, № 12, с. 13.

Тож у такій ситуації сільгосппідприємство не може посилатись на «глобальний форс-мажор». Тому за загальним правилом несплата орендної плати може призвести до:

Проте якщо сільгосппідприємство має фінансові труднощі, воно може вжити заходів, аби зменшити фінансовий тягар. Зокрема:

• змінити порядок виплати орендної плати (перенести термін виплати орендної плати);

• зменшити розмір орендної плати. Розглянемо запропоновані варіанти. Звичайно, сільгосппідприємство може їх поєднати.

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора