З 1 вересня 2024 р. набирає чинності Порядок повідомлення держателя Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про виявлення розбіжностей між отриманими суб’єктом первинного фінансового моніторингу в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відомостями про кінцевих бенефіціарних власників та/або структуру власності юридичної особи, затверджений наказом Мін’юсту від 12.07.2023 р. № 2542/5 (далі – Порядок). Його введення в дію неодноразово переносилось.
З 1 вересня 2024 року суб’єкти первинного фінансового моніторингу (далі – СПФМ) зобов’язані повідомляти Мін’юст про виявлення розбіжностей у відомостях про кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) та/або структуру власності юридичних осіб. Йдеться про відмінності між відомостями, отриманими СПФМ в ході їх професійної діяльності, та даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР).
Нагадаємо, СПФМ, зокрема, є (ст. 6 Закону України від 06.12.2019 р. № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»):
- банки;
- оператори поштового зв’язку, які надають фінансові платіжні послуги та/або послуги поштового переказу, та/або послуги із здійснення валютних операцій;
- спеціально визначені СПФМ (крім осіб, які надають послуги в рамках трудових правовідносин): суб’єкти аудиторської діяльності; бухгалтери, суб’єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку, здійснюють консультування з питань оподаткування; адвокатські бюро, адвокатські об’єднання, нотаріуси, суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги тощо.
СПФМ можуть виявляти, зокрема:
• неповноту відомостей, неточність чи помилки у відомостях про КБВ та/або структуру власності;
• що відомості в ЄДР про КБВ та/або структуру власності не збігаються з наданими клієнтом відомостями, або відомостями СПФМ.
Про виявлення розбіжностей СПФМ має направити повідомлення Мін’юсту, який, своєю чергою, протягом 10 робочих днів направляє інформацію про виявлені розбіжності будь-якому державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи – порушника. Держреєстратор протягом 3 робочих днів з дня отримання інформації від Мін’юсту повинен:
- внести до ЄДР відмітку про можливу недостовірність інформації про КБВ та/або структуру власності юридичної особи;
- направити юридичній особі вимогу щодо надання письмових пояснень стосовно виявлених розбіжностей.
Про порядок надання юридичною особою відповіді на таку вимогу, а також про наслідки набрання чинності Порядком і відповідальність підприємств, до якої вони можуть бути притягнуті у зв’язку з цим, читайте на стор. 32 цього "АгроPRO" №16-2024.
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора