Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ТИПОВИЙ ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ В ЗАПИТАННЯХ І ВІДПОВІДЯХ

Останнім часом в редакцію часто звертаються сільгосппідприємства з питаннями щодо використання Типової форми договору оренди землі, яка затверджена постановою КМУ від 03.03.2004 р. № 220 і цьогоріч двічі зазнавала змін. Отже, далі публікуємо відповіді на актуальні запитання передплатників.

Що змінилось у Типовому договорі оренди землі у 2024 році? Чи потрібно в зв’язку з цим вносити зміни у раніше укладені договори?

Типовий договір оренди землі в 2024 році був змінений:

• постановою КМУ від 26.01.2024 р. № 86 (далі – Постанова № 86);

• постановою КМУ від 01.03.2024 р. № 235 (далі – Постанова № 235).

Постановою № 86 в абз. 4 п. 43 Типового договору оренди землі слова «та засвідчується кваліфікованими електронними підписами» замінено словами «з накладенням кваліфікованих електронних підписів відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Тобто фактично законодавець привів у відповідність формулювання.

Отже, типові договори, укладені з 01.02.2024 р. (дата набрання чинності Постановою № 86), повинні містити, зокрема, таку умову:

«Цей договір укладено лише в електронній формі з накладенням кваліфікованих електронних підписів відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги” орендаря і орендодавця (у разі коли договір укладено для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під час дії воєнного стану)».

Якщо договір оренди укладено до 01.02.2024 р. – вносити зміни до нього в зв’язку з набранням чинності Постановою № 86 не потрібно.

Щодо правомірності і доцільності всього абз. 4 п. 43 Типового договору оренди землі йтиметься далі.

Постановою № 235 передбачено, що у разі передачі в оренду земельної ділянки (земельних ділянок) державної власності акціонерному товариству, товариству з обмеженою відповідальністю, 100% акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення такого державного підприємства і є його правонаступником:

• строк дії договору оренди землі становить 50 років (п. 8);

• розмір орендної плати становить не менш як 12% нормативної грошової оцінки (далі – НГО) земельної ділянки або не менш як 12% НГО одиниці площі ріллі по області, якщо НГО земельної ділянки не проведено (п. 9).

Далі в консультації відповіді на запитання:

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора