Міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський під час конференції УКАБ «Ведення агробізнесу в Україні» наголосив, що змін до другого етапу відкриття вільного обігу сільськогосподарських земель не передбачається.
Тож з 01.01.2024 р. юридичні особи матимуть право придбавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
Тому актуальним є питання: в якого нотаріуса (приватного чи державного) вигідніше оформлювати договір купівлі-продажу земельної ділянки?
Відповісти однозначно на це питання досить складно, оскільки вартість таких послуг в кожному окремому випадку може різнитись. Наприклад, в одній ситуації може виникнути потреба перевірити бланки довіреності представника чи посвідчити згоду другого з подружжя покупця/продавця тощо, а в іншій – ні.
Відповідно, вартість послуг нотаріуса в таких ситуаціях різнитиметься. Проте є певні складові вартості таких послуг, які є обов’язковими в кожному випадку посвідчення договору купівлі-продажу землі. Тому далі розглянемо та проаналізуємо їх детальніше.
ЩОДО ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРУ
Договір купівлі-продажу земельної ділянки або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі (ст. 657 Цивільного кодексу України). Таке посвідчення проводиться або за місцем знаходження земельної ділянки, або за місцем реєстрації сторін договору (ч. 6 ст. 55 Закону України від 02.09.1993 р. № 3425-XII «Про нотаріат», далі Закон – № 3425).
Отже, при купівлі земельної ділянки не вдасться уникнути таких додаткових витрат як послуги нотаріуса.
Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси). Документи, оформлені державними і приватними нотаріусами, мають однакову юридичну силу (ст. 1 Закону № 3425).
Нагадаємо, що посадові особи органів місцевого самоврядування наділені повноваженнями вчиняти певні нотаріальні дії, але не мають повноважень на посвідчення договорів купівлі-продажу земельних ділянок (ст. 1, 7 Закону № 3425).
Далі в консультації ВАРТІСТЬ ПОСЛУГ, ПІЛЬГИ
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора