Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Відповіді на питання щодо МПЗ та ЄП IV групи

24.01.2024 р. відбувся вебінар щодо особливостей складання звітності з єдиного податку (далі – ЄП) III та IV груп і додатка щодо мінімального податкового зобов’язання (МПЗ). Пропонуємо відповіді на питання учасників вебінару.

Сільгосппідприємство у минулому (2023 році) було платником єдиного податку (далі – ЄП) IV групи, а з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему оподаткування. Як відзвітувати з МПЗ за 2023 рік?

Чинними нормативними документами це питання не врегульовано. Але ДПС у минулому році рекомендувала (зокрема тут – https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/655500.html) подати уточнюючу Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (далі – уточнююча декларація) за 2022 рік з розрахунком МПЗ, при цьому штрафи за подання такої уточнюючої декларації не застосовуються згідно з пп. 50.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Відразу зауважимо, що ця рекомендація ДПС не заснована на нормах ПКУ і підзаконних нормативних документах. У своїх роз’ясненнях ДПС не навела конкретики, яким чином потрібно складати розрахунок та коли сплачувати позитивну різницю між МПЗ та загальною сумою сплачених податків.

З такої логіки ДПС виходить, що в цьому році в аналогічній ситуації слід заповнити додаток 3 до уточнюючої декларації за 2023 рік, в якій і розрахувати МПЗ. Але справа в тому, що у складі декларації з ЄП IV групи за 2023 рік вже є додаток 3 з розрахунком МПЗ за 2022 рік. Тобто в такому разі доведеться:

➙ або уточнювати декларацію за 2023 рік, доповнивши її двома розрахунками МПЗ – за 2022 та за 2023 рік (при чому викликає сумніви – чи можливо це технічно);

➙ або збільшувати показники додатку 3 за 2022 рік показниками за 2023 рік (що є неправильним, адже не відповідає нормам ПКУ).

Втім, є ще третій варіант – скористатися нормою п. 46.4 ПКУ, яка передбачає можливість подання до уточнюючої декларації за 2023 рік доповнення. Для цього слід зробити відмітку щодо кількості аркушів такого доповнення в рядку, який знаходиться в кінці декларації: «Доповнення до Податкової декларації (заповнюється і додається відповідно до пункту 46.4 статті 46 глави 2 розділу II Податкового кодексу України)».

Таке доповнення складається в довільній формі. Його можна скласти на бланку додатку 3, зазначивши там розрахунок МПЗ за 2023 рік.

Щодо строку сплати такого МПЗ, то ПКУ на це питання відповіді також не дає. На наш погляд, його слід сплатити в строк, передбачений для сплати ЄП IV групи за перший квартал 2024 року, тобто, до 30 квітня 2024 року.

Вище ми навели власний погляд на розглядуване питання. Але для уникнення непорозумінь з податківцями доцільно отримати індивідуальну податкову консультацію.

Сільгосппідприємство – платник ЄП групи 4 сплачувало податки:

• у січні 2024 року – за 2023 рік;

• у 2023 році – за 2022 рік;

• у грудні 2022 року – за 2023 рік.

Які з цих податків можна включити у зменшення МПЗ 2023 року?

Уклали договір оренди в середині року: як правильно показати в уточнючій декларації з ЄП IV групи?

Відповідно до пп. 295.9.5 ПКУ платники ЄП IV групи в разі, коли протягом податкового (звітного) періоду змінилася площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у зв’язку з набуттям (втратою) на неї права власності або користування, зобов’язані:

➙ уточнити суму податкових зобов’язань з ЄП на період починаючи з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року;

➙ подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом уточнюючу декларацію з відомостями про наявність земельних ділянок.

Детально про порядок складання уточнюючої декларації з ЄП IV групи для випадку зміни у складі земель див. в «АгроPRO», 2020, № 11, с. 39.

Чи потрібно платнику ЄП IV групи відправляти до податкової копії витягів про НГО нових земельних ділянок, які з’явилися протягом минулого року?

Ні, непотрібно.

Перелік звітності, яку необхідно подати до органу ДПС для переходу (продовження перебування) сільгосппідприємства на ЄП IV групи, наведено в пп. 298.8.1 ПКУ, це:

1. Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з відміткою в полі «Загальна».

2. Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з відміткою в полі «Звітна».

3. Відомості про наявність земельних ділянок.

4. Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва.

Як бачимо, в переліку звітності витягів про НГО земельних ділянок нема. Тож подавати їх не потрібно.

Втім нагадаємо, що вимога подавати до органу ДПС витяги про НГО нових змельних ділянок є в п. 286.2 ПКУ і стосується вона плати за землю.

МПЗ фізичним особам за 2022 рік не нараховували, а чи будуть нараховувати за 2023 рік?

Сільгосппідприємство має земельну ділянку із цільовим призначенням «рілля». На частині такої ділянки розміщені теплиці (ділянки закритого грунту). Як показати таку ділянку у звітності з ЄП 4 групи?

Нагадаємо, що відповідно до п. 293.9 ПКУ рілля та ділянки закритого ґрунту оподатковуються ЄП 4 групи за різними ставками, а саме:

➙ рілля, сіножаті та пасовища – 0,95% від НГО;

➙ ділянки закритого ґрунту – 6,33% від НГО.

Таким чином, якщо на частині однієї ділянки (ріллі) розміщені теплиці, то ця ділянка частково використовується як ділянка закритого ґрунту. Тому при заповненні декларації її слід показувати двома рядками:

➙ у першому – частину площі ділянки з відкритим ґрунтом;

➙ у другому – частину площі ділянки із закритим ґрунтом (має відповідати площам розміщених теплиць).

Чи включати в декларацію з ЄП IV групи земельні ділянки по яких закінчиться в березні 2024 року термін дії договорів оренди і власники земельних ділянок не планують продовжувати дію договора?У підприємства є кредити в банках, оформлені по програмі 5–7–9, тобто частину суми відсотків сплачує підприємство а частину компенсує фонд. Чи зменшує сума відсотків, компенсована фондом, сільгоспчастку?

У підприємства є кредити в банках, оформлені по програмі 5–7–9, тобто частину суми відсотків сплачує підприємство а частину компенсує фонд. Чи зменшує сума відсотків, компенсована фондом, сільгоспчастку?


Нагадування

ДО 20 ЛЮТОГО 2024 РОКУ СЛІД ПОДАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ З ТРАНСПОРТНОГО ПОДАТКУ

До 20 лютого 2024 року юридичні особи – власники нових (віком до 5 років) та дорогих легкових автомобілів мають подати податкову декларацію з транспортного податку (далі – Декларація). Форма Декларації затверджена наказом Мінфіну від 10.04.2015 р. № 415.

Зверніть увагу! До форми Декларації були внесені зміни наказом Мінфіну від 06.10.2023 р. № 527. Зміни «косметичні» й на порядок заповнення Декларації не впливають. Однак подати Декларацію слід за новою формою.

У 2024 році оподатковуються легкові автомобілі починаючи із 2019 року випуску (включно), середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (МЗП), встановленої законом на 01.01.2024 р., тобто – понад 2 662 500 грн (7 100 грн х 375).

Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році наведено на сайті Мінекономрозвитку.

Детально про порядок обчислення та сплати цього податку див. в «АгроPRO» , 2023, № 3, с. 37.

Олена Жураківська, редактор

Ірина Дмитерко,, заступник головного редактора

Олександр Голубовський, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування