Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Визначення сільгоспугідь для обрахунку МПЗ: як, де, скільки коштує

Мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь (пп. 14.1.1142 Податкового кодексу України).

Тобто МПЗ розраховується для сільськогосподарських угідь. Отже, для належного розрахунку МПЗ сільгосппідприємствам – користувачам і власникам сільгоспземлі важливо знати, як визначити вид угідь земельних ділянок, що ними використовуються.

ВИД УГІДЬ & ЦІЛЬОВЕ ПРИЗНАЧЕННЯ – ТОТОЖНІ ПОНЯТТЯ?

Ні, це не тотожні поняття.

Щодо цільового призначення. Однією з категорій земель за основним цільовим призначенням є землі сільськогосподарського призначення, які надані, зокрема, для виробництва сільгосппродукції (ст. 19, ст. 22 Земельного кодексу України, далі – ЗКУ).

Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок (далі – КВЦПЗД) є додатком № 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 р. № 1051 (далі – Порядок № 1051). Він призначений, зокрема, для:

забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у Державному земельному кадастрі (далі – ДЗК);

застосування єдиних підходів під час визначення видів цільового призначення земельних ділянок;

➨ встановлення відповідності виду цільового призначення земельних ділянок та виду функціонального призначення території.

Згідно з КВЦПЗД земельні ділянки сільгосппризначення за цільовим призначенням поділяються, зокрема, на землі для:

• ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

• ведення фермерського господарства;

• ведення особистого селянського господарства;

• ведення підсобного сільського господарства;

• індивідуального садівництва;

• городництва;

• сінокосіння і випасання худоби.

Вид цільового призначення вважається встановленим з моменту прийняття відповідного рішення уповноваженою особою/органом та внесення відповідних відомостей про її цільове призначення до ДЗК.

Щодо виду угідь. Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (далі – Перелік КВЗУ) є додатком № 4 до Порядку № 1051.

НОТАТКА

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об’єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Ч. 2 ст. 22 ЗКУ

Перелік КВЗУ містить такі характеристики сільгоспугідь:

рілля (код КВЗУ 001.01) – угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільгоспкультур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари та парники, оранжереї і теплиці. До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав’яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви;

багаторічні насадження (код КВЗУ 002.03) – ділянки, зайняті насадженнями для отримання плодів, ягід, винограду, хмелю; насадження ефіроолійних культур, розсадники (крім лісових); плантації декоративних багаторічних насаджень (квітники) для декоративного оформлення територій, а також для реалізації квітів; лікарські багаторічні насадження (беладона, наперстянка, шалфей лікарський та інші);

сіножаті (код КВЗУ 002.01) – угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння, до яких потрібно включати рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20% ділянки;

пасовища (код КВЗУ 002.02) – угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби; рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20% ділянки;

перелоги (код КВЗУ 001.02) – орні землі, які раніше оралися, а згодом більше року починаючи з осені не використовувалися для засіву сільгоспкультур і не готуються під пар.

Далі в консультації З ЯКОГО ДОКУМЕНТУ МОЖНА ДІЗНАТИСЬ ВИД УГІДЬ?

ЯК ОТРИМАТИ ВИТЯГ З ДЗК ПРО ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ?

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора